Uzay Teknolojisi ile Üretilen Ürünler

Uzaydaki atmosfer, mevcut ekolojik şartlar dünyaya göre farklı olduğundan farklı teknolojiler üretilerek ihtiyaçlar karşılanmaktadır. Öyle ki yer çekiminin dahi bulunmadığı bu ortamda giyilecek kıyafetler, yiyecekler dahi farklı şekilde hazırlanmak ve kullanılmak zorunda.

Uzay Teknolojisi ile Üretilen Ürünler Avantajları Neler?

Yaşanan bu farklılık, uzay teknolojisi ile üretilen ürünler açısından da zengin bir durum ortaya çıkarıyor. Özellikle NASA tarafından yapılan araştırmalar neticesinde zengin bir hale gelen bu ürünler, uzayda hayat kurtarıyor ve çalışmaların çok daha iyi şartlar dahilinde gerçekleşmesini sağlıyor.

Tükenmez Kalem

Her yıl milyon dolarlık yatırımlar ile yeni çalışmaların devam ettiği bu alanda en çok dikkat çekenlerden birisi de tükenmez kalem. Öyle ki normal şartlarda dünyada çok ucuz fiyatlar ile satın alınabilen tükenmez kalem, yer çekimi olmadığından dolayı uzay atmosferinde çalışamıyor. Bu nedenle farklı bir teknolojinin kullanıldığı tükenmez kalem, 2 milyon dolar gibi yüksek ücretler harcanarak yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkmış.

Kas Erimesine Özel Önlem

Uzay teknolojisi ile üretilen bir diğer ürün ise sağlık alanında. Özellikle yer çekimi olmadığından dolayı uzay çalışanlarının kas erimesi gibi tehlikelere maruz kalmaması adına özel cihazlar kullanılıyor. Bu doğrultuda oluşturulan makinenin ismi ise Shuttle 200-1.

Uzay Teknolojisi ile Üretilen Diğer Ürünler Neler?

Uzay teknolojisi ile üretilen ürünler arasında en çok dikkat çeken çalışanların sağlığına yönelik destek sağlayacak ürünler oluyor. Başta yer çekimi farkı olmak üzere pek çok tıbbi imkanlara da uzak olan çalışanlar, bu nedenle çalışmalarını daha başarılı bir şekilde sürdürebilmek adına kendilerine sağlanan bu ürünler ile destek elde edebiliyor.

Yapay kalp pompası gibi pek çok farklı ürün bu doğrultuda geliştirilmiş durumda. Bu ürünlerin çalışması ve kullanıma sunulması da oldukça yakın bir tarihte gerçekleşmiş. 1990’lı yılların ardından kullanılmaya başlayan bu ürünler çalışmaların daha da hızlanmasını sağlamış.

Bu ürünler arasında dikkat çeken bir diğeri ise ateşe dayanıklı boya. Normal şartlarda boyalar ateşe karşı herhangi bir dayanıklılığı bulunmadığı gibi çok hızlı bir şekilde tepki verebiliyor. Fakat binalardaki çelik yapıları güçlendirmek için dahi kullanılmaya başlanan bu boyalar, uzay çalışmalarında da yine ciddi bir avantaj sağlıyor.

Bir diğer ürün ise uzay battaniyesi. Uzay atmosferinde sıcaklık yüksek olduğundan dolayı bu sıcağa karşı koruma sağlayacak ve bir bariyer görevi görecek uzay battaniyeleri alüminyum kaplama ile hazırlanıyor. Böylece hem sıcaktan korumak hem de iklimlendirmeyi daha kolay bir şekilde sağlamak adına bu tip ürünler uzayda tercih ediliyor.

Akıllı giysi, kızılötesi termometresi, anti buhar kaplama, özel giysi gibi pek çok farklı ürünün geliştirildiği uzay teknolojisi çalışmaları, sağladığı tüm bu imkanlar göz önünde bulundurulduğunda büyük bir güvenlik ve koruma sağlıyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.