Uzay ile İlgili İlginç Bilgiler Ve Bu Bilgileri İlginç Kılan Yönleri

Dünya, koskoca uzayın içinde çok küçük bir yer kaplamaktadır. Uzay tam anlamı ile tam bir bilinmezliktir. Dünya’nın dışında başka yerlerde yaşayan canlılar var mı en çok merak edilen başlıklardan biridir. Sonsuz büyüklüğe sahip olan uzayda yüzlerce gezegen bulunmaktadır. Her biri hakkında çok ayrıntılı bilgi elde etmek için çalışmalar devam etmektedir. Bu sonsuzluk hakkındaki bilinmezlik bilimsel araştırmalar ve uzaya giden bilim adamları ile birlikte yavaş yavaş azalmaktadır.

Uzay ile ilgili ilginç bilgiler denince ilk sırada her geçen gün genişlediği gelmektedir. Her geçen gün genişleyen bir yer olduğu için bilinmezlikte büyümektedir. Şu ana bilim insanları uzayın sınırını belirleyememişlerdir. Dünya’da her yerde farklı bir ses çıkarken uzay çok sessizdir. Yer çekimi olmadığı için uzaya gidip dönen astronotlar ilk hafta yürüyemezler. Bu durumun temel nedeni vücutlarının yer çekimine alışamamasıdır.

Uzaya Kimler Gitmiştir?

Uzay her zaman merak konu olmuştur. Dünya’ya bir şey olması halinde başka gezegenlerde hayatın sürdürülüp sürdürülemeyeceği de hem araştırma konusu hem de bilim kurgu filmlerine konu olmaktadır.  Uzay hakkında ilginç bilgiler denince akla uzaya giden astronotların kimler olduğu akla gelmektedir.

Uzaya ilk adım atan kişi Gagarin’dir. 1961 yılında Vostok 1 gemisi ile gitmiştir ve uzay araştırmalarına yeni bir yön kazanmıştır.  Ancak Dünya’ya dönüp tam inecekken paraşütü açılmadığı için hayatını kaybetmiştir. Uzaya ilk gelen kadın Valentina Tereskhova’dır. 16 Haziran 1963’te Vostok 6 adlı uzay gemisi ile gitmiştir. Bu kişiler dışında Vladimir Voskov, Valentin Bondarenko,Yuri Gagarin ve birkaç kişi daha uzaya giden astronotlar sayılabilir.

Uzayda Bulunan Dağ ve Yıldızlar 

%73 karanlık olan uzayda birçok gezegen, sistem, yıldız bulunmaktadır. Her geçen yeni bir gezegen ya da başka şeyler keşfedilmektedir. Bu kadar gezegenin içinde hayatın olduğu bilinen tek gezegen Dünya’dır. Dünya’da bulunan pek çok yer şekli ile kıyaslandığında uzay hakkında ilginç bilgiler elde edilmektedir. Mars’ta yer alan 21 km yüksekliğine sahip olan Olympus Mons’tur.

Yıldızlar sadece geceleri görülmektedir. Bilinen en yaşlı yıldız 13,2 milyar yaşındadır. Yıldızın adı Kırmızı Dev ’dir. Yıldızlar içinde en büyük yıldız ise Kuğu Takımı Yıldızı’dır. Yaz aylarında gece gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz boşluk ve o boşlukta asılı duran yıldızlar uzayın ne kadar büyük ve ne kadar ürpertici bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Uzay boşluğunda kendinizi boşluğa bıraktığınızda nereye gideceğinizi merak ediyor musunuz?

Önceki İçerikJojoba Yağı Faydaları
Sonraki İçerikKelebek Etkisi Konusu
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.