Uzakdoğu dizi ve filmleri ülkemizde fanatik derecesinde neden çok seviliyor

Asya kıtası ile aramızda ki, sıcaklık belki de insanlığın başlangıcına kadar dayanıyor desek yeridir. İlk insanlar olan Âdem ile Havvanın, yasak meyveden yiyip yeryüzüne indirildikleri, Arafat ovasında buluştukları ve buradan çoğalan insanların, Asya kıtasından yeryüzüne dağıldıkları bilinmektedir.

Türk insan’ının Asya kıtasında yaşayan insanlara yakınlık göstermeleri çeşitli nedenlerden olabilir. Bir Japon’un geçmişten gelen örf, anane ve geleneklerine bağlılıkları, Türk toplumunun Osmanlı’dan gelen gelenekleri ile uyumlu olduğu gözlenmektedir. Kore halkının (1950 -1953) Yılları arasında yaşamış oldukları sıcak savaşta yanlarında yer almamız ve akabinde birçok şehit ve gazilerimizin bu dostluğun pekişmesinin en büyük nişanesi oldukları bilinmektedir.

Savaş kahramanlarımızın, yeni kuşaklara savaş anılarını anlatarak Kore ile aramızdaki sıcak dostlukların pekişmelerinde önemli rol oynadıkları da gözardı edilmemelidir. Günümüze kadar süregelen bu dostluklar, Asya dizilerinin yurdumuzda patlamasıyla ve hızla artarak devam etmesiyle kendisini göstermektedir.

Çin’e karşı sempatimiz, Uygur Özerk Bölgesinde, Uygur Türklerinin yaşıyor olmasının yanı sıra, Çin halkının, çalışkanlık ve üretkenlikleri de bizleri etkilemektedir. Uzak doğu sporlarının yanı sıra dizi ve filmdeki kahramanlıkları da kendimiz ile özdeşleştirerek hayranlıkla izlemekteyiz. Asya insanının yaşam tarzları ve kültürleri tüm dünya da olduğu gibi, ülkemizde de dikkat çekmektedir. Turizm sektöründe bu sıcak kültürü yakından incelemek adına turlar düzenlenmektedir.

Avrupa ve Amerika film ve dizi sektörünü geride bırakarak, Türkiye de en büyük dizi ve film pazar payını yine Asya filmleri almaktadır. Özellikle de Kore dizi ve filmleri ülkemizde birçok kitle tarafından beğenilerek ve severek izlenilmektedir. Bunun sebepleri arasında en büyük etkenin, tarihsel paylaşımlardan kaynaklandığını rahatlıkla söylememiz mümkündür.

Koltuğunuza yaslanıp, elinizde mısır gevreğiniz, masanız da içeceğiniz ve yanınızda mutlu ailenizle ile birlikte film veya dizi izlemek istiyorsunuz ancak, seçeneğinizi hangi yönde kullanacağınızı bilemiyorsanız, sizlere tavsiye ve önerilerimiz, Uzak doğu ve Asya film ve dizileri yönünde olacaktır.

İçlerinden en çok da Kore, Japon ve Çin film ve dizilerini hiç sıkılmadan, severek ve beğenerek izleyeceğinizden, hatta dostlarınıza da tavsiye edeceğinizden eminiz. Bu dizi ve filmlerin hayatınıza renk katması ve yüzlerinizdeki gülücüklerin bir kat daha artmasına vesile olması temennisiyle iyi seyirler dileriz

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.