Turizm Sektöründe Hareketlenmeler Başlıyor

Her mevsim tatil ve turizmin hareketli olduğu Türkiye’de özellikle yaz aylarının gelmesiyle, canlılık yaşanıyor. Yerli turistler ancak yaz mevsimiyle birlikte sezonu açarak, sıcak bölgelerde denizin ve güneşin tadını çıkarıyor.

Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Kuzey ülkelerinden on binlerce turistin tatil için tercih ettiği Türkiye, Akdeniz ve Ege sahilleriyle turizm cennetine dönüşüyor. Özellikle Ruslar ve Almanların tercih ettiği Akdeniz, İngilizlerin tercih ettiği Ege şehirleri, yerli turistlerle birlikte en yoğun aylarını yaşıyor.

İspanyolların tercihi Kapadokya bölgesi, Arapların tercih ettiği İstanbul, Sakarya ve Marmara Bölgesi gibi Türkiye’nin 7 bölgesinde turizm şöleni yaşanıyor.

2019 Turizm Rekorları

Türkiye’ye bu yıl gelecek olan Avrupalı turistler, Rusya ve Ukrayna vatandaşlarının süreklilik içeren seyahatlerinin yanı sıra Çin, Kore ve Japonya gibi Asya ülkelerinin daima sadık Türkiye seyahatleri, 2019 yılında yepyeni rekorların hedeflendiğini gösteriyor. Otellerin doluluk oranları, erken rezervasyonların sağladığı avantajlar ve alternatif tatil konseptlerinin çok gelişmiş olması, turizm sektörünün daha da geliştiğini gösteriyor.

Turizm sektörü Türkiye’de, iki farklı sistem ve boyutta kazanıyor. Mantık; yabancı turistlere daha ekonomik fiyatlarla konaklama seçeneği sunmak. Yerli turistlere daha pahalı konaklama seçenekleri sunmak.

Sistemin bu şekilde işlemesinin nedeni ise; para harcama alışkanlıklarının ülkelere göre değerlendirilmesidir. Daha uygun fiyatlarla yurda girişi sağlanan turistler; yeme- içme, eğlence, aktivite, alışveriş gibi ekstralarla inanılmaz döviz akışı sağlıyor.

Ancak Türk turistler, genellikle her şey dahil sistemi tercih edip, genellikle fazla para harcamadan tatil tamamlayan turistlerdir. Esasen her iki kısımdan da kazanılan para, hemen hemen aynı orandadır. Ancak birinde Euro ve Dolar kaynağı sağlandığı için turizm sektörüne daha cazip geliyor.

En Popüler Tatil Beldeleri

Ülkelerden gelen turistlere göre ziyaret edilen bölge ve şehirler farklılık gösteriyor. Örneğin İranlıların yoğun olarak ziyaret ettiği kentler arasında Van, yer alıyor. İnanılmaz bir ticaretin aktığı Van’a İranlıların ilgisi büyük. Iraklılar, Suudiler, BAE ve Katar gibi ülkelerden gelen turistler; Ankara, İstanbul gibi şehirlerin yanı sıra serini ve yeşili çok olan Karadeniz kentlerini, Marmara kentlerini tercih ediyor.

Soğuk iklimlerin turistleri BDT ülkeleri ve Sovyet topraklarından gelenler ise sıcacık iklim sunan Akdeniz ve özellikle Antalya’yı tercih ediyor. Avrupalılar ise daha çok Ege kentlerini ve tarih, kültür meraklısı Asyalı turistler, Doğu ve Güney Doğu bölgelerini tercih ediyor. Her köşesi cennet Türkiye’nin her bölgesi turizme kaynak sağlıyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.