Trans yağ nedir?

Vücudumuz için oldukça zararlı olan trans yağ nedir sorusunun cevabı ise trans yağın zararlarının saymakla bitirilemeyeceği ama yararının kesinlikle olmayışıdır. Trans yağ doymamış yağ olduğundan vücudumuza alındığı ilk andan itibaren vücutta yan etkileri çok fazla şekilde oluşacaktır.

Günümüzde obezite sorunu ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Çünkü gençlerin daha çok trans yağ oranı oldukça fazla olan hamburgerlere yönelmesi neticesinde vücutlarına alınan trans yağ oranı fazlalığı nedeni ile kilo ve kalori artışı daha fazla oranda olmakta sağlıksız ve dengesiz bir şekilde beslenme tarzını benimseyerek hem kendisinin kilo almasına ve obeziteyle karşı karşıya kalmasına hem de sağlığını önemli ölçüde zarar görmesine sebebiyet vermektedir.

Trans yağ besin gruplarında kullanılırken maliyetinin düşük olması ve trans yağ kullanılarak hazırlanan yiyeceklerin ömürlerinin daha uzun olması sebebi ile birçok kişi tarafından tercih edilerek yemek sanayinde ve endüstrisinde kullanılmaktadır. Trans yağ tüketiminin ve kullanılmasının engellenebilmesi için bazı firmalar ürettikleri yiyecek etiketlerinin üzerine kesinlikle trans yağ içermez ibaresini koyarak bilinçli tüketicileri hedeflemektedirler.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.