Tanzim Satışları Marketleri Etkiledi

2019 yılı meyve sebze fiyatlarında yapılan artışlar, tanzim satış alanlarının açılmasını sağladı. Zincir market sistemlerinin kış ayları boyunca uyguladığı yüksek fiyat uygulaması, dünyanın en pahalı patateslerine ve dünyanın en pahalı soğanlarının satılmasına neden oldu.

Adeta bir yarış halinde en ucuz sebze, meyve ve hatta otların bile fiyatını yükselten satıcılar, devlet girişimiyle tabiri caizse bastırıldı. Haksız rekabetin inanılmaz boyutta yaşanmasıyla Türkiye 2019 yılı kış aylarında, tarihin en yüksek meyve sebze fiyatlarını gördü.

Tanzim Satış Yerleri Neden, Nasıl Kuruldu?

Üreticinin 1 TL’ye sattığı ürün, market ve manav tezgahlarında 15- 20 TL’den satılarak, ekonomiye mutfaktan zarar verilmeye çalışıldığı aşikar. Türk toplumunun en geleneksel besinleri patates ve kuru soğan, milyon tonlarca üretilmesine rağmen fahiş fiyatlarla satışa sunuldu. Sebebi hala bilinmeyen bu pahalılık, tanzim satış yerlerinin açılmasıyla dengelendi.

Bereketi bol Türkiye’de 2019 yılı oldukça yağışlı, bereketli ve bol mahsüllü geçmesine rağmen, “aracılık” sisteminin tedarik ağı bazında değil, ticari ağ eklemeleri nedeniyle fiyatlarla %500 oranlarında artışlar yaşandı. Tanzim satış yerleri, üreticiden direkt olarak son kullanıcıya satış yapmak üzere kuruldu.

Yoğun ilgi gören tanzim satış noktaları, marketlerde satılan sebze ve meyvelerin normal değerlerine dönmesini sağladı. Tanzim satış noktaları, direkt devlet tarafından açılan mobil manavlar olarak kuruldu.

Tanzim satışları başladığı andan itibaren market ve manavlardaki fiyatlar direkt olarak indirildi. Tanzimlerde kg sınırlaması, marketlere de ilham kaynağı olduğu için pek çok noktada satışlar belirli kg sınırlamasıyla yapıldı. Mevsim normalleri şu anki ekonomiye de yansıyarak piyasalar nihayet normale dönmüş durumdadır.

Tanzim Satışları Fiyatları Nasıl Dengeledi?

Mahsulün çöpe gitmemesi için marketler direkt olarak fiyatları indirdi. Türkiye’de en çok gelişen şey “rekabet” psikolojisidir. Tam manasıyla sistem içindeki her kurum, kuruluş, şirket, firma, oluşum ya da şahıslar, anlamı olmayan bir yarışa mantıksız bir rekabet sistemine giriyor.

Eskiden yalnızca otobüs firmalarının yaptığı rekabet politikası, belki insanların internetin fazla gelişmiş olması nedeniyle ülkeyi yok edecek kadar saçma bir rekabete girmelerine neden oluyor. E-ticaret firmalarının ısrarlar web sitelerine sunduğu “rekabet analizi” sistemi, ticari sektöre fazlaca işlediği için mahalle manavında 5 TL’den satılan domates, bütün şehirle kuruş kuruş artarak en son 20 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Şayet tanzim satış noktaları açılmamış olsaydı üretilen binlerce ton toprak mahsulü çöpe gidecekti. Dolayısıyla doğru zamanda manüpülasyon yapma, sebze meyve satışlarını ve sonrasında ekonomik verilerin dengelenmesini sağladı.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.