Spor Yaparken Susuz Kalmayın

Spor yaparken, su tüketimi önem taşımaktadır. Vücudun yarısından fazlasının temel yapısı sudur. Özellikle spor sonrasında atılan ter ile suya olan gereksinim daha da artacaktır. Vücuttaki azalan su miktarının yerine konulması, metabolizmanın düzenli çalışması için önem taşıyacaktır. Şayet yeteri kadar su alınmazsa, kan ve vücut sistemi üzerinde birtakım tahribatlar olacaktır. Spor yapacak olanlar için, spora başlamadan önce yeterli miktarda suyun hazır edilmesi önem taşır. Spor yaparken, kısa aralıklarla azar azar su içilmelidir. Bu da atılan ter ile vücutta azalan su miktarını yerine koymak için önem taşır.

 

Vücut İçin Su Alımının Önemi

Vücudun sağlıklı işleyişi için, belli miktarlarda su alımının önemi çok büyüktür. Su almanın önem taşıdığı organların başında, böbrekler gelmektedir. Her türlü atığın süzülerek atılma görevinde, böbreklerin işlevi çok büyüktür. Böbrekler, bu görevi ancak yeterli miktarda su aldıkları takdirde gerçekleştirebilirler. Yeterli miktarda su alınmadığı zaman, böbreklerde taş oluşma riski oldukça fazladır.

Kan basıncının artma riski yükselir. Spor yapan kişiler için de yapılan egzersizler, oldukça zor bir hale gelir. En kısa bir antrenman sonrasında bile hissedilen yorgunluk hissi, oldukça fazladır. Kas yapıcı çalışmalar içerisinde olan sporcular için de önerilecek olan, içilen su miktarının arttırılmasıdır.

 

İçilmesi Gereken Su Miktarı

İçilmesi gereken su miktarı, kişinin yaşına ve fiziksel durumuna göre değişiklik gösterir. Yapılan iş ve harcanan enerji de tüketilecek su miktarını belirleyen unsurlardır. Genel olarak içilecek su miktarını söylemek gerekirse, günde sekiz bardaktan az su içilmemesi önerilecektir. Üç ile üç buçuk litre günlük su tüketimi, istenen seviyelerdedir. Yaşanılan yerin sıcak olması da tüketilecek su miktarının artmasına neden olacaktır. Yine yapılan sporun ağır olması, fazla enerji harcanması da su tüketimini artıracaktır.

 

Yeterli Su İçilmediği Takdirde Oluşabilecek Sorunlar

Özellikle spor yapanlar için, bu durum önem taşımaktadır. Kas oluşumu için su içilmesi önem taşır. Şayet yeterince su içilmezse, spor yapan kişi, en ufak bir harekette yorulacaktır. Eklemlerin çalışması, bağırsak sisteminin düzenli olarak işlevini görmesi de su alımı ile doğru orantılıdır. Bağırsak sisteminin çalışması, kilo vermek isteyen kişiler için de önemlidir. Besinlerin parçalanması, işlenmesi, su yardımı ile olacaktır. Yeterince işlenmemiş bir besin, büyüme ve enerji sağlama gibi unsurları yerine getiremeyecektir. Ödemin vücuttan atılması için de su tüketimi önem taşır. Ödemi atılmayan vücutlar, daha şişmiş bir yapıda olacağından, sağlıksız bir durum söz konusudur. Tüm bu unsurlar düşünüldüğü takdirde, su alımının önemi daha iyi anlaşılacaktır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.