Sagopa Kimdir Sagopa’nın Hayatı

Rap dünyasının duayen isimleri arasında yer alan Sagopa Kajmer hem ülkemizde hem de dünya genelinde oldukça geniş bir hayran kitlesine sahiptir. Müzik dünyasına ilk giriş yaptığı günden itibaren oldukça başarılı işler yapan Sagopa Kajmer’in gerçek ismi Yunus Özyavuz’dur. Sagopa Kajmer ismini sadece sahnede kullanan sanatçı bu lakabı kendisi yaptığı araştırmalar sonucunda bulmuş ve bir arada kullanmıştır.

Sagopa’nın Hayatı

Sagopa Kajmer 17 Ağustos 1978 doğumludur ve İstanbul’da dünyaya geldiği bilinmektedir. Çok genç yaşlardan itibaren müzik çalışmaları ile müzik piyasasına giriş yapan sanatçı hem söz yazarı hem şarkıcı hem yapımcı hem de iyi bir DJ’dir. Müzik ile iç içe olan sanatçı birçok farklı dalda oldukça başarılı işlere imza atması ile bilinir. İlk ve orta eğitimini Samsun’da tamamlayan Sagopa Kajmer, ilk çalışma hayatına da Samsunda başlamıştır ve Samsun’da yerel bir radyoda görev almıştır. Yaşadığı şehri üniversite okumak için değiştirmiş ve yüksek eğitim için İstanbul’a gelmiştir. İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı bölümünü başarı ile bitiren sanatçı 1999 yılında Kuvvet Mira ismine sahip olan bir grup kurmuş ve grubun başında yer almıştır. Grupta Silahsız Kuvvet ismi ile kendine yer bulan Sagopa, ilerlettiği müzik çalışmaları ile müzik dünyasında kalıcı olarak Sagopa Kajmer mahlasını kullanmaya karar verdi ve en büyük müzik çalışmalarını hep bu mahlas ile yaptı.

İlk Albümü ve Rap Dünyasına Girişi

Sagopa Kajmer sürdürdüğü birçok müzik çalışmasını ilk kez Sagopa Kajmer isimli albümünde topladı ve dinleyicileri ile başladı. Ardından gelen On Kurşun albümü ve devamında ise Bir Pesimistin Göz Yaşları ile büyük bir çıkış yakaladı. Her yıl çıkardığı albümleri ile büyük bir hayran kitlesine sahip olan sanatçı G.O.R.A filmi müziklerini yaparak da ciddi bir başarı elde etti.

Kendi Plak Şirketi ve Diğer Çalışmaları

Yaptığı albümler ile büyük bir başarı elde eden Sagopa Kajmer, 2006 yılında kendi müzik şirketini kurmuş ve Melankolia ismi ile yapımcılık kariyerine adım atmıştır. Yapımcılığı esnasında ise   Kafile isimli bir albüm hazırlamış ve bunu da yine hayranları ile buluşturmuştur.

Sagopa Kajmerin özel Hayatı ve Evliliği

Sagopa Kajmer’in bilinen tek birlikteliği aynı zamanda eşi olan Esin Güler ile olmuştur. Uzun yıllardır dostluğu bulunan ikili zamanla bu dostluğunu ilişkiye çevirmiş ve daha sonra da evlenmiştir. Sagopa’nın ilk ünlü olduğu dönemlerden itibaren süregelen evlilik ile birlikte eşi Esin Güler, Kolera mahlası ile Sagopa’nın hem her şarkısında kendisine eşlik etmiştir. Rap dünyasından gelen iki farklı isim bir araya gelerek onlarca başarılı işe imza atmış ve ayrılmaz ikili halini almıştır. Hayatı her şeyi ile birbiriyle paylaşmayı başaran Kolera ve Sagopa Kajmer 2018 yılında hayranlarını üzecek bir karar ile boşanmıştır.

Sagopa Kajmer Albümleri

1999 – Sagopa Kajmer

2001 – On Kurşun

2001 – Sözlerim Silahım

2004 – Bir Pesimistin Gözyaşları

2005 – Romantizma

2007 – İkimizi Anlatan Bir şey

2008 – Kötü İnsanları Tanıma Senesi

2009 – Şarkı Koleksiyoncusu

2010 – Bendeki Sen

2011 – Saydam Odalar

2013 – Kalp Hastası

2017 – Ahmak Islatan

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.