PTT Çalışma Saatleri Nedir?

Ülke üzerinde bulunan ve güzel hizmetlerden birisi olan, postalama ve telgraf teşkilatı olan PTT, birçok insan tarafından tercih edilmekte olan bir hizmet türüdür. Buradan yapabilecekleriniz, bir sevdiğinize bir şeyler kargolamak, mektup ve ilgili evrakların ilgili adrese teslim edilmesi dahilinde postalamak ve fatura işlemlerinizi yapmak olacaktır. Sabah erken ve zaman kaybetmeden işlerini halletmek isteyenlerin soracağı soru tabii ki de saat kaçta açılıyor olacaktır. PTT Çalışma saatleri özel günler dışında hafta içi sabah 8:30’da mesaiye başlar. Ardından gün sonuna kadar bir kez mola vererek 17:30’da kapanmaktadır. Bu mola ise 12:30 ila 13:30’da gerçekleşir. Öğle molasını bitiren çalışanlar böylelikle hizmete geri dönerek 13:30’dan 17:30’a kadar hizmet vermektedir. Cumartesi pazar günleri ise Merkez PTT şubeleri dışında bütün PTT’ler kapalıdır. Cumartesi günü sadece belli başlı bölgelerdeki merkez PTT şubeleri saat öğlen 13:30’a kadar hizmet vermektedir. PTT’nin ana binası ise Ankara’da bulunmakta olup ulaşmak isteyenler [email protected] mail adresi üzerinden ulaşabilmektedirler. 

PTT Tarihçesi

Posta ve Telgraf Teşkilatı olarak işe başlayan ve hizmetini günümüzde hala aynı hızla devam ettiren firma, Türkiye’nin posta örgütlerinden birisidir. 2013 yılı itibariyle mayıs ayında gerçekleşen ve TBMM tarafından kabul edilen tasarı ile PTT yani Posta ve Telgraf Teşkilatı, anonim hale gelmiştir. İlk posta teşkilatı olarak Tanzimat Fermanı gelişmelerinin sonucu olan PTT, Osmanlı Devleti içerisinde bulunan bütün milletlerin ve halkın yabancılar ve diğer insanlar ile birlikte posta ihtiyaçlarını gidermesi için tam tarih olarak 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur. Aradan 3 sene geçtikten sonra Telgrafın da icadım gerçekleşmiştir. Aradan geçen 11 yıl sonrasında Türkiye üzerinde de PTT sayesinde telgraf işlemleri başlayarak bu hizmeti daha iyi bir şekilde vermek ve halkı daha iyi ağırlayabilmek amacıyla 1855 yılında bu hizmetten ayrı olarak bir Telgraf Müdürlüğü kurulmuştur. 1871 yılı içerisinde Posta Nazırlığı ile Telgraf Müdürlüğü aynı çatı altına getirilere Posta ve Telgraf Nezaretinin ilk adımları atılmıştır. 

Posta ve Telgraf Nezareti, ilk olarak 1909 yılında Posta, Telgraf ve Telefon Nezareti haline dönüştürülerek aradan geçen 4 yıl sonrasında da Posta, Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü ismini almıştır. Geçen 24 sene öncesinde ise yani 24 Nisan 1995 yılı tarihinden itibaren T.C Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü olarak anılmaya başlanmıştır. Çalışmalarını sürdüren bu kurum 29 Ocak 2000
tarihinde ise T.C Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü olan günümüzdeki adı PTT olan kurum T.C Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü olarak değiştirilmiştir. Günümüzde hala birçok insan buradan hizmet alarak çeşitli ihtiyaçlarını gidermekte ve şehir içi ile bağlantı kurmaktadır. Günümüzde artık fakslar ve e postalar olduğu gibi artık mektup pek fazla kullanılmadığı gibi yine de bu alışkanlıktan vazgeçemeyen insanlar için mektup hizmeti hala verilmekte.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.