Ölmek için 13 Sebep Dizisi Konusu

Dünya çapında trend olmuş ve her evlerde gördüğümüz televizyonlarda günler ve haftalar boyunca sürekli yer alan diziler insanlar tarafından izleniliyor. Bu diziler genellikle bir hayattan alıntı ya da yönetmen veya senaristlerin yazmasıyla oluşuyor. Kimi zaman hüzünlü bir sona bağlanıyor kimi zaman da mutlu bitebiliyor. Bu dizilerin arasında yer alan ve yayını Netflix üzerinden düzenli olarak yapılan 13 Reasons Why yani Türkçe adıyla Ölmek İçin 13 Sebep dizisi, dizi sevenlerin dikkatini çeken serilerden birisi. Adından son günlerde oldukça bahsedilen Amerikan dizisi Ölmek İçin 13 Sebep’i izlemiş seviyorsanız veya izlemeyip izlemeyi düşünüyorsanız bu dizi hakkında bilmeniz gereken detaylardan burada sizler için bahsedeceğiz. Dünya çapında etkileyen bir drama dizisi olan bu dizi hakkında ve daha önce izlemeyenler için özet geçecek olursak dizinin başında 17 yaşında olan ve lisede öğrenim hayatına devam eden Hannah Baker adındaki kız İntihar etmiştir. O sıralarda ise lisenin ön planlarında ve kendini beğendirmiş bir kız olan Clay Jensen bir süre sonra evinin önünde bir kutu buluyor. Bu kutu içerisinde daha önce kayda alınmış eski kasetler yer alıyor. İntihar eden kızın sesiyle kaydedilen bu kasetler ise onu ölüme götüren sebepleri teker teker sıralıyor. 

Daha Önce Kitabını Okumuş Kişiler Dizinin Gidişatından Memnun Değil

13 Reasons Why, ülkemiz içerisindeki çevrilmiş adı ile Ölmek İçin 13 Sebep aslında Jay Asher adlı yazarın 2007 de yazıp piyasaya sunduğu bir kitaptan esinlenerek çekilen bir dizi. Fakat önceden kitabı okumuş bireyler dizi içeriğinden pek de memnun değiller. Bunun nedeni ise dizinin ve olayın merkezinde yer alan karakter olan Clay bu kasetleri dizi içerisinde bir zamana yayarak dinliyordu. Ancak kitabında yer alan bilgilere göre bu kasetler tek bir gece içerisinde dinleniyor ve aynı zamanda dizi içerisinde bulunan anne babalar konuya oldukça hakimken kitap içerisinde ebeveynlerden fazla bahsedilmiyor. Aynı zamanda senaryoyu bozan bir başka konu ise intihar sahnesi. Burada kitap içerisinde hap içerek intihar ettiği bilinen Hannah, dizi içerisinde bileğini keserek intihar ediyor. 

Dizi İçeriği Gençlerle Dolu Fakat Oyuncuları Pek De Değil

Dizi içerisinde sadece bir adet genç arkadaş rol alıyor. O da Hannah’ın dizideki stalkerı yani gizli takipçisi olan Tyler Down rolündeki Devin Druid. Bu oyuncu 1998 doğumlu. Bu kadar genç görünmesine rağmen dizideki rolü oldukça başarılı denebilir. Kalan oyuncular ise 20’li yaşlarının başında olmasına rağmen gerçekten dizi içerisindeki duygusallığı insanlara güzel bir şekilde yansıtmayı başarabilmişler. Dizinin başrolü olan Hannah rolünü üstlenen Katherine Langford, daha önce olan bir kısa film tecrübesini saymaz isek bu onun ilk ciddi işiydi. Avustralyalı olmasına rağmen gerçekten güzel bir Amerikan aksanıyla konuşan başrol oyuncusu, dizi görüşmelerini ve cast görüşmelerini Skype üzerinden gerçekleştirmiş.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.