Nicolas Cage

7 Ocak 1967 doğumlu olan Amerikalı aktörün asıl adı Nicolas Kim Coppola’dır. Ünlü yönetmen Francis Ford Coppola’nın yeğeni olan aktör, kendi başına kariyerinde ilerleyebilmek adına soy ismini kullanmaktan vazgeçmiştir. Önceleri bir kaç küçük Tv filminde küçük rollerde boy gösteren aktörün ilk filmi yine küçük bir rol aldığı Fast Times at Ridgemont High’dır. 1983 yılında amcasının yönettiği Rumble Fish filminde, daha sonra yine amcasının yönettiği Peggy Sue Got Married filminde rol aldı. Fakat ilk esaslı çıkışını Valley Girl filmiyle yaptı. Farklı rollerde oynayarak oyunculuğunu sınamayı seven aktör 1987 yılında Cher ile birlikte rol aldığı Moonstruck filmiyle de ilk aşk filmini çevirmiş oldu. Bu filmdeki performansıyla Coen Kardeşler’in dikkatini çekmeyi başaran oyuncu Raising Rizona filmi ile daha da ünlendi.

z926Uqt Nicolas Cage

1995 yılında düşük bir ücretle görev aldığı Mike Figgis’in Leaving Las Vegas isimli filminde, canlandırdığı intihara meyilli bir alkolik olan Ben Sanderson karakteriyle en iyi aktör dalında oscar ödülünü kazandı. Ardından The Rock, Face/Off gibi ünlü filmlerde rol aldı. Uzun süre romantik filmlerde oynamayan aktör Meg Ryan ile başrollerini paylaştığı City Of Angels isimli romantik filmle bir kez daha unutulmazlar arasındaki yerini aldı. Akılda kalan filmleri arasında Ghost Rider ve Büyük Hazine’de yazmadan geçemeyeceklerimizden. Son olarak aktörü Knowing isimli filmde Ted Miles olarak izledik.

1987 yılında Uma Thurman’la yaşadığı kısa birlikteliğin ardından Christina Fulton ile beraber olan Cage’in bu birliktelikten bir oğlu dünyaya gelmiştir. İlk evliliğini Patricia Arquette ile yapan aktör 2. evliliğini efsanevi rockn roll yıldızı Elvis Presley’in kızı olan Lisa Marry Presley ile yapmış fakat bu evlilik sadece 108 gün sürmüştür.Şu an Kore asıllı Alice Kim ile mutlu bir evlilik sürdürmektedir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.