Müziğin Beyin Yapısındaki Etkisi

Müzik, duygular üzerinde önemli rol oynar. İnsanlık tarihi boyunca her toplum, çeşitli şekillerde ezgiler oluşturmuş ve müziksiz kalmamıştır. Müzik beyin üzerinde de önemli etkilere sahiptir. Müzik hem insanlar hem de hayvanlar üzerinde çeşitli etkilere sebep olur. Beyin ve zekâ gelişimine de yardımcı olur. Müzik ile hayal gücünü de geliştirmek mümkündür.Beyinde Terapi Etkisi Yaratıyor

Müzik; akıl ruh ve beden arasındaki uyumu yakalamada çok etkilidir. Yaşamın stresinden ve stresin üzerinizde oluşturduğu etkileri azaltmada müzik birebirdir. Beyin üzerinde rahatlatıcı özellikleri bulunan müzik türleri vardır. Müziğin rahatlatıcı etkisi sadece insan beynine değil hayvan beynine de fayda sağlıyor. Özellikle korkmuş, tedirgin köpeklere rahatlatıcı müzikler dinletilerek, köpeğin rahatlaması sağlanıyor.

Müzik insan beynini rahatlattığı için, eski zamanlardan beri akıl ve ruh hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Beyniniz ile iletişime geçip zihninizi rahatlatır ve daha gevşemiş, rahat bir beden olarak geri döner.


Müzik İle Hem Sağ Lob Hem De Sol Lob Gelişiyor

Müzik beyin ve zekâ gelişiminde önemli rol oynar. Araştırmalar, müziğin sağ ve sol lobları geliştirdiğini ve her ikisini de çalıştırdığını söylüyor. Müzik dinlemeyi hemen hemen herkes sever. Küçük yaşlardan itibaren müzik dinleyen çocukların zekâsı dinlemeyenlere oranla daha yüksek ve hayal dünyası daha geniştir. Etkileyici, değil mi? Müzik hafıza, beyin ve zekâ gelişimi üzerinde önemli rol oynar. Ayrıca konsantrasyon sağlamada da etkilidir.


Yeni Bir Araştırma Dalı: Nöromüzikoloji

Müziğin beyni ve zekâyı geliştirdiği yıllardır, araştırmalar ile kanıtlanmış bulunmaktadır. Müzik ile uğraşan insanların, müzik ile uğraşmayanlara göre daha zeki ve IQ seviyesinin daha yüksek olduğu bilinmektedir.
Müzik ile sinir sistemi arasında bulunan ilişkiyi incelemek için yeni bir araştırma dalı bile ortaya çıktı. Nöromüzikoloji… Bu sayede müziğin beyni nasıl geliştirdiği ve beyindeki sağ ve sol loblara olan etkisi de incelenecektir.Müzik Beyni Geliştirip Bedeni Sakinleştiriyor

Müzik bedeni sakinleştirir. Sinirli insanlarda gevşetici etkisi vardır. Depresyon, endişe, panik gibi duyguları yatıştırıyor. Ayrıca hiperaktif çocuklarda da yatıştırıcı etkiye sahiptir. Müzik ile IQ seviyesi artıyor. Müzik, daha derin ve etraflı düşünmek için beyni ve hayal gücünü geliştiriyor. Sakinliğinizi korumanızı sağlayıp, zihninizi rahatlatıyor. Öğrenciler üzerinde de birçok faydası bulunmaktadır. Müzik ile uğraşan öğrenciler daha yaratıcı düşünmektedir. Yapılan araştırmalar müzik ile ilgili öğrencilerin, ilgilenmeyenlere nazaran daha başarılı olduğunu ortaya koymaktadır. Müzik ile beyinde farklı ağlar oluşmaktadır. Bu sayede daha farklı düşünüp, gördüklerinizi daha farklı yorumlarsınız.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.