Mobil İmza Nasıl Alınır?

Birçok evrakta, dilekçede imza atılmaktadır. Eskiden imzalar pilot kalemler ile atılmaktaydı ve buna ıslak imzalı denirdi. Gelişen teknoloji sayesinde imzalarda elektronik olarak atılabilmektedir. Mobil imza, kişilerin parmak izlerini ile attıkları bir imza çeşididir. Nerede olursanız olsun istediğiniz her yerden belgeleri imzalayabilirsiniz. Sağladığı en büyük avantaj da budur.

İmza atılması gereken durumlarda işleri kolaylaştıran mobil imza nasıl alınır? Mobil imza, bulunan 2 farklı Telekom şirketlerinden alınabilmektedir. E-devlet sayfasında yazan bilgilere göre cep telefonu ve hattın sahibinin sim kartı kullanılarak ilgili yasa gereğince elektronik olarak imza atılabilmektedir. 5070 sayılı kanun elektronik imza kanunu hakkında ilgili mevzuatta bütün hususlar belirtilmiştir.

Mobil İmzanın Telekom Şirketlerinden Nasıl Alınır?

Mobil imza nasıl alınır sorusunun cevabı ise Turkcell ve Türk Telekom operatörlerinden alınabilmektedir. Bunun için ilk önce başvuru yapılması gerekmektedir. Bu yetkiye sahip olan mağazalara gidilerek yapılabilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra hattınızın olduğu sim kartı değiştirilmektedir. Mobil imzalı sim kartını telefonunuza takarak kullanabilirsiniz.

Başvuru için istenilen evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir. Türk Telekom kimlik, e-güven nes taahhütnamesi, mobil bireysel taahhütnamesi istenmektedir.  Turkcell hattına sahip olan kişiler sms ya da online işlemlerden yapılabilmektedir. Müşteri hizmetleri de bu alanda hizmet vermektedir. Başvuru yaparken T.C. kimlik numarası, doğum yeri ve tarihi ile birlikte telefon numarası belirtilmektedir. En geç iki hafta içinde mobil imza aktifleştirilmektedir.

Mobil imza E-Devlet’te kullanılırken hiçbir ücret talep edilmemektedir. Ancak operatörlerden alınması halinde ücretlendirme yapılmaktadır. Bu imzanın kullanım kolaylığı bulunmakla birlikte kanuni yönden bir zorunluluğu yoktur. Bu sebeple mobil imzasının olmasını isteyenler bu konuda kendi istekleri ile bunu gerçekleştirebilirler.

Mobil İmza E-Devlet’ De Nasıl Kullanılır?

Mobil imza nasıl alınır sorusundan sıra E-Devlet’te nasıl kullanılacağı sorusu akla gelmektedir. Mobil imza en çok E-Devlet’ te kullanılmaktadır. E-Devlet’ de de şu şekilde kullanılmaktadır. Sayfaya girdikten sonra mobil imza ile giriş seçilmelidir. Daha sonra bir ekran gelecektir ve ekrana T.C. kimlik numarası girilerek mobil imza aboneliğinde kullanılmak için GSM numarası girilerek göndere basılır.

Mobil imza sözleşmesi metni hem bilgisayar ekranında çıkarken hem de cep telefonuna mesaj olarak gelmektedir. Cep telefonunuza gelen mesajı imzalanarak bilgisayarda devam sekmesi seçilir ve giriş işlemi tamamlanır. E-devlet üzerinden de mobil imza bu şekilde kullanılmaktadır. Bu imza gelecekte şimdi kullandığımız ıslak imzanın yerini alacaktır.

 

Önceki İçerikRobotik Kodlama Nasıl Yapılır
Sonraki İçerikElbise
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.