Kelebek Etkisi Konusu

Bir sistemdeki verilerdeki küçük bir değişikliğin farklı ve önceden bilinemeyen sonuçları ortaya çıkarması kelebek etkisi olarak bilinmektedir. Amerikalı Bilim adamı Edward Norton Lorenz kelebek etkisini Amazon ormanlarında bir kelebeğin kanadını çırpması Amerika’da fırtınanın kopmasına sebep olabilir diye anlatmıştır. Küçük bir kelebeğin kanat çırpmasıyla havada oluşan hava sirkülasyon ile bu sirkülasyon farklı bir yerde fırtınaya yol açmaktadır.

Hayatımızda ve dünyada ilgisiz görünse bile kelebek etkisi konusu olarak her şeyin birbiri ile bağlantısı vardır. Fark edilmese bile ufak bir değişiklik başka bir alanda ya da başka bir bölgede bir etki ve değişiklik yaratmaktadır. Bize önemsiz görünen ayrıntılar zincirleme olarak önemli sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Ufak bir değişim ilgisiz gibi görünse de başka bir şeyde değişime yol açmaktadır. Tek bir şey değişir her şey değişir sözü de kelebek etkisini özetleyen farklı bir sözdür. Bu özeliklere sahip biri olmak tarihe geçmek anlamına gelmektedir. Yani sizin yaptığınız bir iş veya değişiklik arka arkaya birbirini etkileyerek çok büyük olaylara sebep olmaktadır. Bu da o kişinin tarihe geçmesi için yeterlidir.

Kelebek Etkisinin Hayatımız Üzerindeki Etkisi 

Hayatımız kendimizin yaptığı eylemler kadar çevremizdeki kişilerin de yaptığı eylemler ile şekillenmektedir. Kendimiz dışındaki kişilerin yaptığı hareketler ve eylemler de fark etmeden bizi de etkilemektedir. Bu olaylar da kelebek etkisi konusu olarak incelenmektedir. Araba ile yolda giderken önde giden nakliye aracının üzerindeki yükün aracımızın önüne düşüp bir kazaya sebep olması kelebek etkisine bir örnektir.

Nakliye aracına yükü taşıyan kişinin yükü sağlam olarak nakliye aracına bağlamaması kazaya sebep olmuştur. Bulunduğumuz mekan ve yer de kelebek etkisinin hayatımızdaki yönünü belirler. Kapalı mekanlarda yaptığımız hareketlerde kelebek etkisi çok fazla hissedilmezken açık mekanlarda yapılan eylem ve hareketlerde biz fark etmesek de kelebek etkisi daha çok hissedilir. Hayatımızda şimdi aldığımız kararların sonraki ve yaşanmamış olan geleceğimizi yönlendirmesi ve geleceğimizi şekillendirmesi hayatımızda kelebek etkisinin farklı bir yansımasıdır.

Kelebek Etkisini Konu Alan Filmler 

Sinemalarda 2004 yılında gösterime giren aynı adı taşıyan Kelebek Etkisi filmi geçmiş ile gelecek arasında git geli konu alan bir filmdir. Kelebek etkisi filminde hayatımızda geçmişteki seçimlerimizi değiştirmemizin hayatımızda yarattığı değişiklikler konu alınmıştır. Kelebek etkisi konusu örnek alınarak çekilen bir diğer film de Run Lola Run filmidir. Bu filmde de hayatımızda meydana gelen değişimlerin farklı sonuçlarının hayatımıza nasıl etki edeceği anlatılmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.