Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Beslenme ve beslenmeye bağlı olarak kişinin mide ve bağırsak hareketleri oluşmaktadır. Bu hareketler kişinin sağlıklı beslenmesi ve sağlıklı boşaltım şeklinde sonuçlanmaktadır. Boşaltında sıkıntı yaşanması olarak da ifade edilebilecek kabızlık birçok sebeple ortaya çıkabilmektedir. Kabızlığın giderilmemesi devamında çok büyük sağlık sorunlarının oluşmasına sebep olabilir. Kabızlık önemsenmeli ve uygun beslenme seçenekleri ile tedavisi yapılmalıdır.

Kabızlığa iyi gelen yiyeceklerin başında kuru meyveler gelir, sabahları aç karnına alınan kuru kayısı, kuru incir hatta üzerine ılık su alındığı takdirde ciddi bir bağırsak çalıştırıcı etkisi vardır. Ayrıca kabak çekirdeği, elma, zeytinyağı ve bunlara ek olarak gün içinde bol su içmek kişinin yavaş çalışan bağırsak sistemine büyük katkı sağlar. Hareketli bir yaşam tarzı belirlemek, fiziksel aktiviteye önem vermek gün içinde hiç spor yapılamıyorsa bile yürüyüş dahi yapmak tembel olan bağırsak hareketlerini hızlandıracaktır.

Kabızlık Nedir ve Neden Olur?

Yavaşlayan bağırsak hareketlerine bağlı olarak haftada 2 ya da 3 kereden az dışkılama olarak tanımlanan kabızlık, tembelleşmiş bağırsak hareketleri olarak da tanımlanabilir. Genetik yatkınlık mı yoksa fiziksel bir rahatsızlığa mı bağlı olup olmadığı araştırılmalı ve sonrasında çözüm üretilmelidir. Ancak belirli aralıklarla kabızlık sorunu yaşayan bireylerin çoğunda karşılaşılan problem yeterli su tüketiminin olmaması durumudur. Bu sebeple belirli düzende ve genellikle kabızlık problemi yaşayan bireylerin sadece aksatmadan su içmeye dikkat etmesi gerekmektedir.

Kabızlığa Neden Olan Yiyecekler

Başta da dediğimiz gibi az su tüketimi kabızlık nedenidir, ayrıca düzensiz beslenme ve hazır gıdalarla beslenme diğer bir deyişle fast food tüketimi ve yemek yeme saatlerine riayet etmemek en büyük kabızlık nedenleri arasındadır. Ayrıca aşırı muz tüketimi, pirin, pirinç lapası ve makarna gibi gıdalar kabızlığa neden olabilmektedir. Bu ürünlerin tüketilmemesi değil yeterli miktarda tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Kabızlık Sorunu Yaşamamak İçin Neler Yapılmalı?

Kabızlık sorunu yaşamamak için düzenli yaşam kabiliyeti kazanmak zorunludur, oldu ki bu sorunla karşılaşıldı kabızlığa iyi gelen yiyecekleri kullanmaya dikkat edilmelidir. Kabızlık sorunu ile karşılaşmamak için gün içinde bol su tüketilmeli, düzenli meyve ve sebze yenmeli ve mutlak suretli hareketli bir yaşam benimsenmeli. Ayrıca tuvalet ihtiyacı geldiğinde ertelememek çok önemlidir, özellikle çocuklarda karşılaşılan bu durum bağırsak hareketlerini durma noktasına getirebilen bir durumdur. Tuvaleti geldiğinde sürekli erteleyen çocuk ciddi kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalır. Tüm sayılan bu ayrıntılara dikkat etmek gerekir ki bağırsaklar düzenli çalışabilsin.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.