Jojoba Yağı Faydaları

Amerika’da Arizona ve California bölgesi ile İsrail’de yetişen jojoba bitkisinden elde edilen jojoba yağı kozmetik sektöründe çok kullanılan bir bitkidir. Jojoba yağı cilt yağı ile benzerlikler taşıdığı için cilt bakımında özellikle tercih edilmekte ve cilt bakımında jojoba yağı faydaları hissedilmektedir. Cilt bakımı haricinde saç bakımında da jojoba yağı sıklıkla kullanılmaktadır. Jojoba yağı cilt bakımı ve saç bakımında direkt cilde/saça uygulanacağı gibi jojoba yağının bulunduğu ürünler de kullanılarak jojoba yağının faydalarından yararlanılır.

Cilt bakımında kullanılan doğal ürünler arasında aloe vera, jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı gibi pek çok ürün insan bedeni için faydalı ürünler olarak kullanılmaktadır. Bu bitkilerin insan bedenine zarar verecek etkilerinin olmaması sebebiyle çok yoğun olarak tercih edilmektedir.

Jojoba Yağının Cilde Faydaları

Jojoba yağı antialerjik özelliğe sahip bir yağdır. Bu özelliği ile ciltte bulunan akneler ve sivilceler için jojoba yağı rahatlıkla kullanılabilmektedir. Sivilce ve aknelerin iltihaplı bir hal almasını izinin kalmadan kurumasında jojoba yağı ekili olmaktadır. Nemlendirici özelliği jojoba yağı faydaları içinde en önemli faydasıdır. Özellikle kuru cilt tiplerinde hem yüz hem vücut nemlendirilmesi önemlidir. Jojoba yağı nemlendirme özelliğinin çok fazla olması ile cildin ihtiyacı olan nemi fazlasıyla karşıladığı bilinmektedir.

Cildi nemlendirme özelliği dışında jojoba yağının bir diğer önemli faydası ciltteki yağ oranının da dengelenmesidir. Ciltteki yağ oranını dengeleyip akne ve sivilce oluşumunu da engeller. Vücutta çatlak görünümünün en çok oluştuğu yerler olan bacak ve karın bölgesindeki çatlaklar da jojoba yağı ile azalmaktadır. Yaşın ilerlemesi ile ciltte ortaya çıkan kırışıklık ve sarkmaların azaltılmasında da jojoba yapının etkisi büyüktür. Jojoba yağından istenen faydanın sağlanabilmesi için düzenli kullanılması gereklidir.

Jojoba Yağının Saça Faydaları 

Nemlendirici özelliği ile jojoba yağı saçın da ihtiyacı olan nemi saça kazandırmaktadır. Saçlar üzerinde jojoba yağı faydaları olarak saçın kırılmasını engellemektedir. Saç derisinin nemli ve sağlıklı olmasını sağlayan jojoba yağı ile saçlı saç derisinden de sağlıklı saç uzaması sağlanır. Çoğu kişinin dersi olan kepek sorunu da jojoba yağı ile çözülebilmektedir. Kepek oluşumunu engelleyen jojoba yağı ile sağlıklı uzayan saçlar mümkündür. Jojoba yağı direkt olarak saça uygulanabildiği gibi jojoba yağı içeren saç bakım ürünleri de kullanılabilir. Jojoba yağını saç derisine masaj yaparak saçlara uygulanabilir. Jojoba yağı ile bakım yapılan saçlar hem daha canlı görünmekte hem kolay şekil alıp sağlıklı uzamaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.