İnternetten E Devlet Şifresi Alma

Devletimizin yeni yapmış olduğu sistem ile hayata geçmiş olan e-Devlet sistemi birçok yenilik getirerek online işlemlerde kolaylık sağlamakta. Getirdiği kolaylıkları sıralayacak olursak elektronik ortamdan sunulan kamu hizmetlerine tek bir adres üzerinden kolaylıkla ulaşabilme, kamu ve kurum kuruluşlarınca sağlanan kamu hizmetleri ile tek bir tuşla doğru ve güncel bilgileri önünüze sunmak gibi birçok özelliği bulunmaktadır. Kamuların arasında bilgi ve belge paylaşımı E-Devlet üzerinden insanlara sunulan hizmetler ile de kolaylıkla sağlanabilmektedir. Bu sistemde tek bir kimlik doğrulaması uygulaması sayesinde istediğiniz hizmetlere kimlik doğrulamasına gerek kalmadan kolaylıkla erişilebilmektedir.

İnternette Yeni Çağ, E-Devlet Kapısı

 Ayrıca alınacak vergi ve harç gibi hizmetler için ödeme yapılması istendiğinde bu ödeme birimleri hizmetleri sayesinde e-Devlet üzerinden istenilen doğrultuda efor sarf etmeden kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sitenin amacı tek bir adresi üzerinden şifreler, elektronik imzalar ve mobil imzalar gibi şifreleme sistemleri ve kimlik doğrulama sistemleri ile güvenli ve kolay bir şekilde ilgili bulunan kamu hizmetlerinin Türkiye’de bulunan ve vatandaş olup kimliği bulunan herkese sunulmasıdır. Ayrıca engelli kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayan bu sistem, engellilerin de kolaylıkla kullanabilmesi için tasarlanmış olup kolay bir arayüz sistemi ve tasarıma sahiptir. Kolaylıkla erişim her zaman önde bulundurulan bu sitede kullanılabilirlik adına ve erişilebilirlik standartlarına uygun düzenlemeler yapılıp her gün yeni iyileştirmeler gerekli yazılımcı ve bilgili insanlar tarafından yapılmaktadır.

Peki E-Devlet Şifresi İnternet Üzerinden Alınabilir Mi?

Bu sorunun cevabı hayır olup sadece bazı şartlar altında ve bilgiler içeren uygulamalar kullanmanız dahilinde internet üzerinden e-Devlet şifresi alabilmektesiniz. Bunlar arasına, mobil imza, elektronik imza ve internet bankacılığı girmektedir. Aynı zamanda bunlardan hiçbirine sahip değilseniz güvenlik adına ve bilgilerin başkasının ellerine geçmemesi amacıyla sadece ilgili kurumlardan ve Yurt içerisinde bulunan PTT Merkez müdürlüklerinden alınabilmektedir. Bunun için gerekli evraklar, içerisinde T.C kimlik numaranızın da bulunduğu fotoğraflı kimlik (nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve çeşitli ehliyetler, avukatların yanında bulundurdukları avukat kimlik kartı, mavi kartlar, ikamet tezkeresi, hâkim ve savcıların yanında bulundurdukları ilgili meslek kartları, süresi dolmamı çalışma izin kartı) ile alabilmektedirler. Aynı zamanda e-Devlet şifresi konsolosluklardan da temin edilebileceği gibi bağlı bulunan dış temsilciliklerden de konuyla ilgili aklınızda bulunan soruların cevaplanabilmesi adına detaylı bilgiler alınabilmektedir. Bunlarla birlikte mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kişi tarafından kullanılıyorsa, e-Devlet sadece internet üzerinden şifre alınabilmesine izin vermektedir. Şifreyi ise kullanabilmeniz için giriş yaptığınız e devlet kapısında ilk önce T.C kimlik numaranızı sonra ilgili kurumlar tarafından verilen geçici şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Verilen şifreyi ilk 3 gün değiştirebilmekle beraber bu süreç içerisinde değiştirmemeniz dahilinde hiçbir şekilde şifrenizi bir daha değiştirememektesiniz. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.