İnternet Üzerinden Alışveriş Güvenliği

Alışveriş ihtiyaçlarınızı internet üzerinden oturduğunuz yerden daha hızlı ve güvenilir yapabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bir takım noktalar bulunmaktadır. Gelişi güzel yaptığınız alışverişlerinizden sonra kredi kartınızın içindeki bakiyenizin bir anda yok olması olmasına sebep açabilirsiniz.

İnternet siteleri üzerinden alışveriş yapmadan önce dikkat etmeniz gereken ilk nokta alışveriş sitesinin SSL güvenlik sertifikasına sahip olup olmadığı olmalıdır. SSL sertifikaları internet ağındaki verileri şifreleme yöntemi ile güvenlik altına alan, alışveriş siteleri başta olmak üzere online bankacılık siteleri tarafından da kullanılması neredeyse mecbur olan bir güvenlik önlemidir.

SSL sertifikası güvenliğiniz için başlı başına yeterli olacak bir önlem değildir. Alışveriş sitesinin kullanıcı yorumlarını, geri dönüş bildirimlerini ve ne zamandır hizmet verdiğini iyi araştırmalısınız. Sanal pazar olarak çalışan sitelerden satın alacağınız ürünler içinde satıcı kişinin profilindeki bilgileri detaylı bir şekilde inceleyerek riski azaltabilirsiniz.

Ön Ödemeli Kart Kullanabilirsiniz

İnternet üzerinden yapacağınız para transferlerinizi açtığınız bir ön ödemeli kart hesabı ile de giderebilirsiniz. Ön ödemeli kartlar, sizin alışveriş yapmak istediğiniz kişi veya internet sitesi ile aranıza bir köprü kurarlar. Satın aldığınız ürün elinize temiz bir şekilde sorunsuz olarak ulaştığı zaman köprü üzerinde duran paranızı satıcı kişinin hesabına aktararak ödeme işlemini güvenli bir şekilde tamamlarlar.

Ödemeli kartlar, limitleri küçük tutulduğu ve sağladığı bu köprü yöntemi sayesinde internet üzerinden alışveriş yaparken sorun yaşamamanıza yararlar. Aynı zamanda tek kullanımlık ödemeli kart alarak, ihtiyacınız kadarını alışverişinizin ödemesi için kullandıktan sonra çalınma, kaybolma veya ele geçirilme gibi güvenlik açısından risk taşıyacak durumların önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.