Huawei’de Son Durum

Çin merkezli telekomünikasyon şirketi olan Huawei, son dönem Amerika ile yaşadığı problemler ile gündemde geniş bir yer tutuyor.  Amerika’da Huawei Mali İşler Müdürü Meng Wanzhou’nun tutuklanması ile gerilen ticari ilişkiler, zamanla daha ileri boyutlara taşınarak büyüdü. Meng Wanzhou’nun İran yaptırımlarını delmesi gerekçe gösterilerek yapılan tutuklama işlemi sonrasında Meng Wanzhou, daha sonra sınır dışı edildi ve ülkeden gönderildi. Bu hamle ile büyük bir çıkmaza giren Amerika ve Çin ilişkileri boyut değiştirerek yeni ticari vergilerinin imzalanmasına neden oldu.

 

Çin Ve Amerika’nın Ticaret Savaşı

İki ülkenin bütün ticari ilişkilerini zedeleyen bu olay, önüne geçilemez gelişmelere sahne olarak, iki ülkenin her anlamda gerilim yaşamasına sebep olmuştur. Bu gerilimin ilk aşamasında Amerika Birleşik Devleti içerisinde Huawei cep telefonlarının satışı yasaklanmış ve yasağı delenlere ceza yaptırımı getirilmiştir.  Huawei marka cep telefonlarının satışında düşüşe sebep olan bu durum ile Huawei Amerika genelindeki ürün pazarını kaldırmak zorunda kaldı. Amerika’nın yanında olan diğer büyük ülkelerin de Amerika’yı savunucu bir tutum sergilemesi ile bu ülkelerde de Huawei cep telefonlarına karşı kısıtlama getirildi. 

 

Amerika’dan Arasında Gümrük Vergisi Artırımı 

Amerika Huawei ile girdiği savaşta baskın taraf olmaya devam etti ve ülkesindeki Huaweide cep telefonlarını toplamasının ardından ikinci bir hamle ile Çin’den gelecek ürünlerdeki vergiyi artırdığını açıkladı. Amaç Amerika geneline Çin pazarından giriş yapacak ürünlerin miktarını düşürmekti ve başarılı da oldu.

 

Google Yapacağı Güncellemelerde Huawei’yi Devre Dışı Bıraktığını Açıkladı 

Ticari savaşın devam ettiği dönemde Huawei’ye bir büyük darbe de Google’den geldi. Google yapacağı bir sonraki güncellemelerde Huawei desteğini bıraktığını açıkladı. Konu ile ilgili yapılan resmî açıklamada şuan güncel durumda piyasada bulunan telefonlar da Google kullanımı mümkün olacak iken, piyasaya yeni çıkacak Huawei cep telefonlarında basta Google Play  olmak üzere Google ile ilgili olan hiçbir programın bulunmayacağı açıklandı. Bu durum Huawei cep telefonlarının satış rakamlarını ciddi anlamda etkiledi. 

 

Huawei Kendi İşletim Sistemi İle Meydan Okumaya Hazırlanıyor 

Tüm bu gelişmelerin ardından pes etmeden yoluna devam ettiğinin sinyalini veren Huawei, yeni geliştirdiği işletim sistemi olan HongMeng’in piyasada resmi tanıtımını yaparak kullanıcılarını bu yerli uygulamayı kullanmaya davet etti. Huawei kurucu ortakları tarafından geliştirilen bu yeni uygulama ile amacın tamamen küresel anlamda bir ekosistem kurmak olduğu belirtildi. Piyasaya hızlı bir giriş yapan HongMeng ise daha şimdiden oldukça ilgi gören bir uygulama olmakla birlikte geleceğin en çok kullanılan uygulamalarından birisi olacak gibi görünüyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.