Huawei İşletim Sistemi Hangi Yenilikleri Getiriyor?

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında yaşanan siyasi gerilim nedeniyle bu durumdan en çok etkilenen markalardan birisi de Huawei oldu. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri tarafından gelen ambargolar sonrasında, pek çok dünya devi tarafından getirilmeye başlanan engellemeler Huawei için işletim sistemi konusunda dahi problem haline geldi. Zira Google tarafından alınan karar nedeniyle lisansların askıya alınacağının belirtilmiş olması, Huawei telefonlarda yeni bir işletim sistemi ihtiyacını da ortaya çıkardı. Bu bakımdan Huawei kısa süre içerisinde yaptığı çalışmalar ile birlikte yeni işletim sistemini tanıtarak bu alanda çözümünün olduğunu gösterdi.

Huawei tarafından yapılan tanıtımlar ile yeni işletim sistemi ile ilgili bilgiler paylaşılırken Huawei’nin üzerinde çalıştığı işletim sisteminin çok farklı ve yeni özellikler içermesi de yine bu konuda dikkat çeken detaylardan birisi oldu.

Huawei İşletim Sistemi Hangi Yenilikleri Getiriyor?

HongmengOS adı verilen işletim sistemi, bugüne kadarki en iddialı sistemlerden birisi olabilir. Zira her ne kadar zamanlama olarak Android işletim sistemi için getirilen yasaklamalar sonrasında tanıtılmış olsa da Huawei tarafından bu alandaki çalışmaların çok daha uzun bir süreden beri sürdüğünü göstermiş durumda. Öyle ki kısa süre içerisinde böylesine gelişmiş özelliklere sahip bir işletim sistemini tanıtmak ve ortaya çıkarmak çok mümkün olmadığı gibi yapılan tanıtımlarda da uzun zamandan beri çalışmaların sürdürüldüğü üzerine vurgu yapıldı.

HongmengOS Alternatif Olacak

Android işletim sistemi olmasa dahi Huawei gibi bir markanın bu alanda çözümsüz olmadığı belirtildi. Üstelik Huawei bu konuda işleri biraz daha ilerletmiş durumda. Öyle ki yaptığı çalışmalarda sadece cep telefonları için mobil bir işletim sistemi geliştirmeyen Huawei, Microsoft tarafından geliştirilen Windows işletim sistemine de bir alternatif yaratmayı hedefliyor. Yapılan açıklamalarda telefon, bilgisayar, tablet ve televizyon gibi çok farklı platformlarda sistemin çalışacağı belirtiliyor Bu nedenle cihazın piyasaya sunulmasının ardından işletim sisteminin çok yüksek kullanıcı rakamlarına ulaşması mümkün görünüyor.

HongmengOS Ne Zaman Gelecek?

Şu anda deneme aşamasında olan ve testleri devam eden işletim sisteminin Google engellemeleri olmasa dahi piyasaya sunulması bekleniyor. İşletim sisteminde en çok dikkat çeken özellik çoklu cihaz desteği. Farklı cihazlarda kullanılabilir durumda olacak işletim sistemi, böylece telefon, bilgisayar ve tablet gibi farklı cihazları kullanan kişilerin de tek bir işletim sisteminden destek almasını sağlayacak. Yapılan açıklamalarda 2012 yılı itibariyle geliştirilmeye başlandığı ifade edilen işletim sistemi, bu açıdan ciddi bir gelişme kaydetmiş durumda. Çıkış tarihi ile ilgili bir detay ise paylaşılmadı.

HongmengOS Uygulama Mağazası Olacak Mı?

Uygulama mağazası için ise geliştiriciler ile görüşmelerin sürdürüldüğü biliniyor. Uygulamalar konusunda da ciddi bir handikabın yaşanması çok mümkün görünmüyor. Üstelik ücretsiz destek, web uyumlu araç uygulaması gibi farklı uygulamaları da geliştiricilere sunacak olan Huawei, böylece piyasa şartlarını çok daha kolay bir hale getirerek şartları herkes için iyileştirecek. İşletim sisteminde engellemeler nedeniyle Facebook gibi uygulamalara yer verilmeyecek olması da konuşulanlar arasında bulunuyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.