HTC, Sattığı Cihaz Başına Apple’a Para Ödeyecek

Kısa bir zaman önce Apple ile HTC bir anlaşma yapmışlardı. 10 yıllık bir lisans sözleşmesi ve aralarındaki patent davasını sona erdirmişlerdi. Ancak bu anlaşmanın detayları henüz açıklanmamıştı. Bu 10 yıllık anlaşmanın ağır kısmı ise gerçekten çok feci..

Haberin detaylarına hemen girmeden önce HTC’nin Apple’a yüklü bir miktar ödemesi gerektiğini belirtelim. Bu miktarın ise 180 milyon dolar ve 280 milyon dolar arasında değişmekte.. Açıklanmış net bir rakam yok ama HTC’nin bu parayı ödeme şekli ise çok farklı..

OOpLz HTC, Sattığı Cihaz Başına Applea Para Ödeyecek

HTC, Sattığı Cihaz Başına Apple’a Para Ödeyecek

Anroid pazarının yüzde 10′luk bir kısmına hakim olan HTC, sattığı her android cihaz başına Apple’a para ödeyecek.         Anlaşmaya göre artık HTC’nin patent sorunu ortadan kalkmış olacak ve Apple, HTC’den android akıllı telefonlarından 6 ile 8 dolar arası değişen bir para alacak. Bu satışların 2013 yılı içerisinde Apple’a olan borcun kapatılacağı tahmin ediliyor. HTC ise 2013 yılında 30-35 milyon android telefon satmayı hedeflemekte.. Şöyle kaba taslak bir işlem yaparsak gereken miktarı karşılayabilirler..

Diğer yandan HTC tarafından yapılan açıklamalara göre Windows Phone 8 işletim sistemli akıllı telefonları ile gündeme gelen HTC, borcun bir kısmını Microsoft’a ödetmiş olacak. Microsoft, üretilen her Windows Phone 8 işletim sistemli telefon için üreticilere 5 dolar verecek. HTC yetkilileri ise bu rakam ile Apple’a olan borcun ödenmesinin mümkün olduğunu düşündükleri için çok rahatlar.

Göz önünde bulundurursak HTC çok ince düşünmüş. 2 tane alternatifi mevcut elinde..

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.