Hackathon Yarışması Nedir? 

Yazılım üzerine çalışan kişilerin bir araya gelerek bir proje üzerinde yarıştığı etkinlikler hackathon, olarak tanımlanmaktadır. Tüm dünya genelinde özellikle son yıllarda daha büyük popülerliğe sahip olmaya başlayan hackathon, okullarda dahi düzenlenerek gençlerin bu alanda deneyim kazanması hedeflenmektedir. Genellikle gruplar, maksimum 5 kişiye kadar olur ve gruplar halinde yarışma hackathon için zorunludur. Hackathon etkinliklerinde şirketler de etkilidir. Zira şirketler mevcut yazılımlarına ya da yeni projelerini geliştirmek, yeni fikirler sağlamak ya da mevcut projelerde elde edilen başarıları kullanabilmek adına bu tip etkinlikleri düzenleme eğilimindedir.

Hackathona Olan Kimler Katılabilir?

Hackathon için herhangi bir katılım sınırı bulunmadığı gibi düzenlenecek özel yarışmalarda özel şartlar getirilebilir. Bunun dışında yarışmalara katılmak herkes için uygundur. Aynı zamanda farklı kişilerle tanışmak, kendini denemek, sınamak isteyen kişiler için bu tip etkinlikler aynı zamanda birer deneyim sağlamaktadır.

Yarışmalarda geliştirilen projeler, aynı zamanda kişilerin iş başvuru gibi durumlarda artı bir değer kazanmasını sağlamaktadır. Gün boyunca yarışmanın konusu ve hedefine yönelik çalışmalar yapan katılımcılar, grup halinde yarıştıkları için pek çok farklı beceri kazanabilir. Zira ekip çalışması, görev paylaşımı ve sorumluluk alma gibi pek çok kişisel beceri, bu tip yarışmalar ile sağlanmaktadır.

Hackathon Yarışmalarını Nasıl Yapılır?

Yarışma, belirli bir süre içerisinde yapıldığından dolayı süre bittikten sonra mevcut projeler arasından jüri tarafından inceleme gerçekleştirilir ve yarışmanın birincisi bu şekilde seçilir. hackathon ile amaçlanan tamamen farklı fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamaktır. Bu açıdan kişilerin sorumluluğu oldukça fazladır. Markalar tarafından öncülüğünü yapıldığı bu yarışmalarda Türkiye’de farklı vakıflar, özel eğitim kurumları gibi şirketler de etkindir.

Hackathon Yarışmaları İçin Şartlar Nelerdir?

Hackathon için bazı küçük detaylara dikkat etmek gerekir. Zira proje dahilinde geliştirilecek olan tüm ürünlerin ya da ortaya atılacak tüm fikirlerin daha önceden yapılmamış ve bulunmamış olması gerekmektedir.

Hackathon Yarışmaları Nasıl Sonuçlanır?

Süre bittikten sonra hackathon yarışmasına katılan tüm gruplar, özel bir şekilde projelerini jüri karşısında sunmaktadır. Bu sunum ile birlikte projeler arasından karşılaştırmalar yapılır ve yarışmanın amacına en uygun olan proje değerlendirilir. Üstelik yarışmalar belirli ödül sistemine de sahip olduğundan dolayı katılımcılar elde edecekleri tüm bu avantajlara ek olarak cazip fırsatlardan da yararlanabilecektir. Bu fırsatlar arasında önemli şirketlerde staj yapma ya da belirli markanın önemli ve pahalı ürünlerini elde etme gibi pek çok çeşitlilik bulunmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.