Ezhel Kimdir? Ezhel’in Hayatı

Sahne adı Ezhel olarak bilinmektedir ancak asıl adı Ömer Sercan İpekçioğlu’dur. 30 yaşında olan Türk rapçi, 1 Temmuz 1990 yılında Ankara’da doğmuştur. Aslen Erzincanlıdır ama her zaman kendisini ortamlarda Angara Bebesi olarak tanıtmakta ve bu konuda şakalarla ifade etmektedir. Ankara aşığıdır. Hatta Ankara’yı o kadar çok seviyor ki bir dövmesinde Ankara’nın fiziki şeklini bir dövme olarak yaptırmıştır.

Küçük yaşlarından itibaren müziğe her zaman yatkın olmuştur. Asi bir çocukluk ve gençlik dönemi geçiren Ezhel, TED Ankara da okurken okuldan kaydını sildirtip, açıköğretime kaydını yaptırmıştır. Var olan eğitim sisteminin yetersiz olduğunu düşünüp bu duruma başkaldırı olarak bunu yapmıştır. Çocuk yaşlardan beri müziğe merakı olduğu için, birçok müzik aleti çalmayı da öğrenmiştir. Müzik aletlerine ayrı bir merakı olduğunu her seferinde dile getirmiştir. Darbuka, ney, gitar, piyano çalmayı bildiği bazı müzik aletleridir.

Müzik Hayatı Ve Gelişimi

2011 yılında ilk şarkısı ile gündeme girmiştir ve Türkçe rap ile ilgilenmektedir. Kısa zamanda büyük bir patlama ile rap dünyasına adımlarını atıp isminden sıkça bahsettirmeye başlamıştır. Rap müziğe farklı bir bakış açısı getirmiştir.

Müzik hayatında da başkaldırılarına devam etmiş ve bazı şarkılarında uyuşturucu maddeye şevk etme suçu yüzünden hapsi istenmiş hatta kısa bir süreliğine hapishanede kalmıştır. Bu durum Ezhel’i düşüreceği yerde, onu daha çok çalışmaya itmiştir ve dillere pelesenk olan şarkılarını büyük bir hızla yapmaya devam etmiştir. Bu gelişim sadece kendini etkilememiştir.

En çok dinlenen ve sükse yapan şarkılarından bir tanesi olan ‘Felaket’ birçok amatör müzik yapan kişinin seslerinin duyulmasına yardımcı olmuştur. Bu şarkı birçok kişi tarafından birçok kez coverlanmıştır. Bu coverlardan en çok dinleneni Zeynep Bastık olmuştur. Bu coverla birlikte Zeynep Bastık da adından sıkça bahsettirmiş ve başka birçok ünlü sanatçının şarkılarını coverlamaya başlamıştır. Daha sonra o da Ezhel gibi kendi şarkılarını yapmaya başlamıştır.

Ezhel Sahne Adı Nereden Gelmektedir?

Ezhel kelime anlamı olarak aklı beş karış havada olan, uçarı, ele avuca sığmaz demektir. Bunu seçmesindeki etmenlerden bir tanesi kendi kişiliğine gerçek anlamda çok benziyor olmasından kaynaklıdır. Birçok konserinde ve şarkılarında hareketli tavırları çoğu insanın dikkatini çekmiştir. Fakat ilk önce müzik hayatına ‘Ais Ezhel’ olarak girmiştir.

O zamanlarda yapmış olduğu işler bu günlerdeki kadar tutmamış, piyasada kendine yer bulması uzun zamanlar almıştı. Zaten daha sonra piyasaya girdiğinde ‘Ais’ adını atıp sadece Ezhel takma adını kullanmaya devam etmiştir. Ezhel adını araştırmalar sonucu bir Osmanlıca sözlüğü kurcalarken bulmuştur. Anlamını okur okumaz da, bu kelimenin kendisini tanımladığını düşünmüş ve sahne adını Ezhel olarak kullanmaya başlamıştır. Kendisine örnek olarak aldığı rapçi Eminem olmuştur.

Eminem’i kendisine örnek aldığı için rap müzikle uğraşmaya başlamıştır. Bütün müzik tarzlarını sevdiğini söylemiştir. Hepsinin saygı duyulması gerektiğine inanıyor ve hepsini başarılı buluyor. Ankara havalarını da çok sevdiğini hatta  Ankara havası oyununu oynamayı da çok sevdiğini de dile getirip, oynamaktan keyif aldığını hatta rapçi olmasaymış Ankaralı bir türkücü olmak istediğini ciddi bir ifade ile dile getirmiştir.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.