Elon Musk’ın Yeni Projesi NeuraLink Nedir?

Sıra dışı fikir ve projeleri dünyanın yakından takip ettiği bir isim olan Elon Musk yeni projesi ile yeniden gündemde. Geliştirilen yeni proje NeuraLink adı ile duyuruldu. Bu çalışmalarını gerçekleştirebilmek adına yeni bir şirket kuran ünlü iş adamı, aynı zamanda pek çok farklı yazılımcı ve tıp dünyasından isimlerle de birlikte çalışıyor.

NeuraLink Projesinin Amacı Ne?

Yeni şirketin en önemli amacı ise insan beynini erişilebilir kılmak. Bunun için bilgisayarlarda yazılacak programları kullanmayı hedefleyen şirket, çeşitli bağlantı yöntemlerini deneyecek ve böylece insan beynini ulaşmayı hedefleyecek. Konu ile ilgili paylaştığı bilgilerde ilk olarak deneylerin maymunlar üzerinde yapıldığını söyleyen Elon Musk, bilgisayarların beyin gücü ile kontrol edilmeye başladığını ve bu konuda önemli bir aşamanın geride bırakıldığını söyledi. Bu çalışmaların hedefe ulaşması halinde ise felç gibi çeşitli rahatsızlık yaşayan kişilerin mevcut bağlantı sistemleri ile bu rahatsızlıklarından kurtulması söz konusu.

NeuraLink İnsanlarda Denenecek

Bunun için ise mevcut proje ile insanüstü bir bilincinin oluşturulması ve bu bilinç ile insanın yönlendirilmesi hedefleniyor. Şirket tarafından geliştirilen özel bir cihaz, elektrotlar ile insan aktivitelerini takip ediyor ve ortalama bine yakın neron yakından izleniyor. Cihazın beynin belirli bir bölgesini takip altına alması ile birlikte aynı zamanda yapay zekadan da destek alınarak öğrenme gerçekleştiriliyor.

Yapılan hareketler, davranışlar, gösterilen duygusal durumlara göre beynin nasıl tepki verdiğini yakından takip eden şirket böylece benzer yapay verileri beyne göndererek çeşitli davranışların gerçekleşmesini de hedefliyor.

Yapay Zeka Destekli Beyinler

Cihazın insanlar tarafından kullanılmaya başlanması halinde insanların beyninin ele geçirilmeyeceğini fakat yapay zeka destekli bir beyne sahip olmanın mümkün olduğunu söyleyen Elon Musk bu konuda dünya genelinde yeni bir tartışmaya yol açtı. Zira Elon Musk tarafından daha önceki açıklamalarda yapay zekanın tehlikeleri üzerinde durulmuştu.

Yeni projede ise yapay zeka sistemi ile insan beyninin bir arada çalışır duruma getirilmeye çalışılması aynı zamanda ciddi bir tehlikenin de ortaya çıkabileceğini yönünde bir endişe yarattı. Bu tip eleştirilere ise Elon Musk yapay zeka ile insanın yeni proje ile birlikte bir araya geleceğini söyledi.

Şu anda insanlar üzerinde herhangi bir deneme yapılmadığı projede, Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilecek çalışmalar için izin bekleniyor. Bu izin ise Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetkili kurum olan Gıda Ve Düzenleme Kurumu tarafından verilecek. İznin alınması halinde daha fazla bilim insanının ve denek olacak kişilerin dahil olacağı proje, çok daha geniş bir alanda incelenecek.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.