Dizi İhracatında Devrim

Diziler birbirinden farklı senaryoları ile birçok kişinin dikkatini üzerine topluyor. Özellikle Türk dizileri ABD’den sonra ihracat listesinde ikinci sırada yer alıyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de eğlence sektörüne 11,5 trilyon para harcanıyor. Türkiye’de sinema sektörü 60 trilyonluk bir harcamaya sahip ve Türkiye bu konuda ikinci sırada yer alıyor. 

Türkiye’de her yıl 70’in üzerinde dizi çekiliyor. Her bir dizide oynayan oyuncuların aldığı ücret, çekim masrafı, mekân ücreti ve yayım ücreti derken Türkiye çok fazla harcama yapıyor. Dizi sektörüne ihracat yapan ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda geliyor. 

 

Türkiye’nin Değeri Artıyor

Dizi sektörüne yaptığı ihracattan dolayı Türkiye’nin değeri de günden güne artıyor. Türkiye Turizm ve Kültür Bakanı Ömer Çelik yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin dizi ihracatı sektöründe önemli bir yer kazandığını belirtiyor. Son yıllarda dizi ihracatı alanında Türkiye çok iyi yol kat etmiştir. Dünyada dizi sektöründe %4 oranında ihracat yapılırken sadece Türkiye %20 oranında dizi ihracatı yapıyor. 

Türkiye’nin dış ülkelere dizi ihracatı olduğu için ülke ekonomisi bu durumdan olumlu etkilenmiştir. Türkiye her geçen gün dizi ihracatında kaza dizi parayı arttırıyor. 2023 yılında ise Türkiye dizi ihracatında 1 milyar doları hedeflemektedir. 

 

Türkiye Dizi Sektörü İle Kazanıyor

Türkiye her sene dizi sektöründe gösterdiği gelişmeler ile her sene daha çok kazanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre diziler uluslararası pazara açıldığı yıllarda bölüm başına 35-40 bin dolar ücret alırken günümüzde ise Türkiye dizi başına 500 dolar ile 200 bin dolar arasında ücret alıyor. 

Aradaki farkı ortalama 10 yılda kapayan Türkiye her geçen yıl dizilerin bölüm başına daha fazla para kazanıyor. Yılda 70’den fazla dizi çekildiği için Türkiye her geçen gün daha fazla ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Özellikle izleme oranında reyting kıran diziler daha fazla kazandırıyor. Çok tutulan ve vazgeçilemeyen diziler arasında ilk sırada Arka Sokaklar yer alıyor. Uzun vadeli diziler daha fazla izleyici topladığı için izleme başına ya da tıklama sayısına göre daha fazla para kazandırıyor. 

İzleyicinin dikkatini çeken konular özellikle aile dizileri, aksiyonlu diziler, savaş dizileri gibi diziler çok daha fazla izleyici potansiyeline sahip. Bu nedenle bu tür diziler ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunuyor. Dizilerde oynayan oyuncular da dizinin izlenme potansiyelini arttırıyor. Halk arasında sevilen oyuncular her zaman o diziyi ön plana çıkarıyor. 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.