Depreme Karşı Hazırlıklı Olmak İçin Öneriler

Türkiye’de yaşanan 17 Ağustos 1999 depremi ile afetin en korkunç yüzü görülürken bu tarih itibarıyla depreme karşı hazırlıklı olmak gerektiği herkes tarafından fark edilmiştir. Depreme karşı hazırlıklı olmak, ciddi bir hayati güvence sağlayacaktır. Bu nedenle vatandaşları ihmalde bulunmaması ve mevcut ortamlarına göre mutlaka bir deprem planına sahip olması gerekecektir. Bu sayede depremi en az hasar ile atlatabilmek mümkün olacaktır. Depreme karşı hazırlıklı olmak için önerilere göz atarak sizler de mevcut planınızın eksik yönlerini belirleyebilir ve daha doğru, eksiksiz bir hazırlık yapabilirsiniz.

Depreme Karşı Hazırlıklı Olmak İçin Öneriler Ne?

Evdeki Hazırlıklar

Depremde öncelikli olarak hazırlıklara evden başlamak gerekir. Depremde yaşanan sarsıntı nedeniyle evde risk oluşturabilecek tüm eşyaların öncelikli olarak sabitlenmesi ve depremde düşmemesi sağlanmalıdır. Böylece dışarı güvenli bir şekilde çıkmak istendiğinde, devrilen eşyalar nedeniyle yolun kapanması gibi riskler ortadan kaldırılabilir. Aynı zamanda çok ağır olan eşyalar yıkıcı bir deprem olmasa dahi kişilerin üzerine devrilerek hayati bir tehlike yaratabilir. Bu nedenle evdeki tüm eşyaların sabit ve sağlam olduğundan emin olunmalıdır.

Risk Analizi

Kişilerin depremde dikkat etmesi gereken bir diğer önemli durum ise mevcut binaların risk analizidir. Hasarlı, çatlaklara sahip olan bir bina depreme karşı çok fazla bir dayanıklılık sağlayamaz. Bu nedenle de binaların analiz edilmesi ve mevcut olumsuzluklarda gerekli kuruluş ve firmalardan destek alınarak analiz yapılmasının istenmesi gerekir.

Acil Durum Planı

Deprem gibi durumlarda doğalgaz, elektrik gibi ciddi tehlikeler yaratabilecek kaynakların hemen kapatılması gerekecektir. Bu nedenle de evinizde ve apartmanımızdaki tüm vanaların ve gaz-elektrik düğmelerinin nerede olduğunu öğrenmeli ve buna göre ani bir refleks geliştirerek depremde güvenli bir ortam ulaştıktan sonra bu kaynakları kapalı duruma getirmelisiniz.

Sigorta ve Güvence

Yaşanabilecek yıkıcı bir depremde evdeki zararın karşılanabilmesi adına zorunlu deprem sigortası gibi sigorta ve güvencelerden yararlanabilir. Böylece deprem sonrasındaki maddi hasarınızı karşılayabilirsiniz.

Çocuklar İçin Özel Plan

Evde özellikle küçük çocukların olması halinde deprem anında nelerin yapılması gerektiği detaylı bir şekilde planlanmalıdır. Anne ve babalar çocukların sağlığından emin olmalı ve onları korunaklı bir şekilde deprem alanının dışarısına çıkarmalıdır. Bu nedenle de deprem olmadan önce evlerde bu yönde bir planlama yapmak uygun olacaktır.

Depremde acil yardım çantası ve deprem çantası gibi önceden hazırlanacak çantalar ile önlem almak yine deprem sırasında ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlar. Bu tip durumlar deprem için alınabilecek önlemlerdir ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.