Coronavirüs Tatili Ne Zaman Bitecek?

Coronavirüs salgını ile birlikte merak edilen sorulardan birisi de okulların ne zaman açılacağı sorusu. Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı okullarla ilgili 30 Nisan tarihine verdi. Aslında okullara ara verilmesi bir tatil olarak adlandırılamaz. Çünkü pek çok okul online olarak eğitime devam ediyor. Bütün çocukların evlerinden çıkmadan eğitime devam etmesi için çaba sarf ediliyor. Aynı şekilde üniversiteye giden gençler de bu süre zarfında eğitime online devam edecek. Buna benzer bir şekilde pek çok sektörde çalışanlar izin almaya yönlendirildi ve kamu çalışanlarının pek çoğu iki haftalık izinlerini bu süreçte kullandı. Şimdi de merak edilen soru 30 Nisan’dan sonra okullar ne zaman açılacak sorusudur.

30 Nisan’dan Okullar Açılacak mı?

30 Nisan’dan sonra açılıp açılmayacağı şu an tartışmalı bir konu. Milli Eğitim Bakanlığı online eğitim planlarına sistemli bir şekilde devam etmeye çalışıyor. Yapılan açıklamalarda, bu dönemin tamamı için online eğitim yapılabileceği de belirtiliyor. Ama bu konuda henüz kesin bilgi verilmedi. Kesin bir tarih verilememesinin nedeni önümüzdeki iki haftanın hala oldukça kritik olması. Bu iki hafta içerisinde hastaneye yeni başvuranlar ve mevcut hastalarla birlikte hasta sayımızın en yüksek seviyeye çıkması bekleniyor. Bu durum hemen hemen bütün dünya ülkeleri için de geçerli. 20 Nisan itibariyle bütün ülkeler hem hasta sayısının hem de ölüm sayılarının çıkabileceği en yüksek seviyede olacağını düşünüyor. Ülkemiz hali hazırda can kaybının daha az yaşandığı bir ülke. Ancak vaka sayımız her geçen gün biraz daha artıyor. Bu durum bir süre daha devam edecek ve Nisan sonuna kadar bekleyeceğiz.

İşe Geri Dönüşler

Bu süre içinde işinden izin alan kamu personelinin bir hafta sonra işe dönmesi bekleniyor. Bazı iş yerlerinde mümkün olduğunca çalışan sayısı azaltıldı ve dönüşümlü çalışma uygulanmaya başladı. Ayrıca bazı işyerlerinde özellikle hamile ve emzirme döneminde olan kişiler için zorunlu olarak süresiz bir izin düzenlendi. Öte yandan fabrika ve bazı iş yerlerinde ise çalışan sayılarında yine azalmaya gidilerek ve dönüşümlü çalışma düzenlemesi yapılarak çalışma devam ediyor. Tabi şu an çalışmakta olan bütün iş yerlerinde çalışanların birbirinden uzak durması ve maske ve eldiven gibi ekipmanları kullanması da sağlanmaya çalışılıyor. Ancak pek çok iş yeri için bu durumun ne zamana kadar devam edeceği sorusu da henüz tam olarak yanıtlanamıyor.

Coronavirüsle İlgili Önlemler Ne Zamana Kadar Devam Edecek?

Coronavirüs nedeniyle düzenlenen ücretli izin, dönüşümlü ya da online çalışma gibi düzenlemelerin ne zaman sona ereceği belirsiz bir konu. Şimdilik mümkün olduğunca özen gösterilerek bçoğu işyeri işlerine devam ediyor. Eğer Nisan sonuna doğru diğer ülkelerdeki gibi bizim de ölü ve hasta sayımız artarsa daha sıkı bir düzenlemeye gidilebilir. Ancak bu durumda bir düzelme görülür ve iyileşen hasta sayımız artarsa da bir değişiklik yapılabilir. Okullar için bir şey söylemek zor olsa da illerdeki vaka sayılarına ve düzenlemelere göre bir karar alınabilir. Ama bu dönemin sonuna kadar online eğitim uygulanması da muhtemel. Çünkü hastalığın seyri ile ilgili hem bizim ülkemizde hem de dünya genelinde belirli bir durum söz konusu değil.

 

 

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.