Coronavirüs Kaç Kişinin Hayatına Mal Oldu?

2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve çıktığı tarihten itibaren de hızla yayılan coronavirüs; henüz ilacının ve aşısının olmayışı nedeniyle hızlı bir şekilde yayılmaya devam etmektedir. Özellikle yaşlılarda ve kronik hastalığı olan kişilerde ölümle sonuçlanan vakaların yüksek olması, coronavirüsü dikkat edilmesi gereken bir virüs haline getirmiştir. Virüsün bu kadar etkili olmasının bir diğer nedeni de, insan bağışıklık sisteminin ilk defa bu virüsle tanışıyor olmasıdır. Bağışıklık sistemi, daha önce tanımış olduğu virüslere karşı oldukça dirençlidir ve kısa sürede yok etme yönünde eğilim göstermektedir. Ancak coronavirüs, ilk defa görmüş olduğu bir virüs olması nedeniyle, nasıl mücadele edeceğini tam olarak bilmemektedir.

Çıkış Yeri Çin

Virüsün ilk ortaya çıktığı yer olan Çin’de bu günlerde vakalar azalmış olsa da, yaklaşık 5 ay boyunca büyük sıkıntılar ve kayıplar yaşandı. Bugüne kadar Çin’de 82.511 insana kesinleşmiş coronavirüs tanısı konuldu. Bu insanlar, hastalığı çevrelerine yaymasınlar diye, sosyal hayat durma noktasına gelecek kadar kısıtlandı. Bu hastalar içerisinden 3.326 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin büyük çoğunluğu 65 yaş üzerinde olan kişilerdi. 76.760 kişi ise hastalığı yenmeyi başararak yeniden normal hayatlarına döndü. Ancak hastalığın, kendisini yenmeyi başaranlarda bile akciğer fonksiyonlarının belirli ölçüde kaybolmasına yol açtığı belirlendi.

Merkez Üssü Değişti

Son bir aya gelinceye kadar, hastalığın en yoğun olarak görüldüğü yer Çin Halk Cumhuriyetiydi. Bu zamana kadar virüs dünyanın diğer ülkelerine çok fazla uğramamıştı. Ancak bir anda önce Avrupa’da, sonra da Amerika’da virüs hızla yayılmaya başladı. Bir ay içerisinde hastalığın önlenemez bir şekilde yayıldığı Amerika, Çin’i yaklaşık olarak üçe katlayarak 275.586 kesinleşmiş vaka tespit etti. Ülkenin sağlık sistemi bu durumdan büyük zarar gördü. Halen daha tespiti yapılamamış binlerce hastanın var olduğundan söz ediliyor. Amerika’da ölü sayısı ile iyileşen hasta sayısı da hemen hemen aynı seviyede. Hayatını kaybeden 7.080 kişiye karşılık; hastalığı yenebilmiş 9.700 kişi bulunuyor.

Avrupa Sınıfta Kaldı

Her zaman dünyada bilim ve tekniğin, medeniyetin merkezi olarak görülen Avrupa, coronavirüs karşısında oldukça zor duruma düştü. Bazı Avrupa ülkeleri Çin’i oldukça geride bıraktı. Ayrıca virüs, Avrupa ülkelerinin birbirlerinden destek görmedikleri gerekçesiyle Avrupa Birliği içerisinde siyasi çatlakların oluşmasına da neden oldu. Avrupa’daki vaka sayısı yüksek olan bazı ülkeler ise şöyle:

  • İtalya: Amerika’dan sonra dünyada ikinci sırada yer alan İtalya’da kesinleşen hasta sayısı 119.827. Ayrıca hayatını kaybetmiş olan 14.600 kişi bulunuyor ve buna karşılık 19.750 kişi de sağlıklarına kavuşmuş durumda.
  • Almanya: Avrupa Birliği’nin öncü devleti olarak da bilinen Almanya, 91.151 kesinleşmiş vaka ve 1.275 can kaybı ile listenin üst sıralarında yer alıyor.
  • Fransa: Fransa’da kesinleşen hasta sayısı ise 65 bin civarında. Hayatını kaybedenlerin oranı ise oldukça yüksek: 6.520
Dünyada Genel Durum

Coronavirüs, neredeyse dünyada uğramadık ülke bırakmadı. Etkisinin azalması beklenirken, son dönemde gitgide artması, virüsün uzun süre daha varlığını devam ettireceğini düşündürüyor. Hâlihazırda tüm dünyada onaylanan vaka sayısı 1.095.917 kişiye ulaşmış durumda. Virüs nedeniyle toplam 58.760 kişi hayatını kaybetti. Hastalığı yenmeyi başaranların sayısı ise 225 bin civarında.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.