Ceza Kimdir? Ceza’nın Hayatı

Ceza ya da gerçek adıyla Bilgin Özçalkan, Türk söz yazarı, oyuncu ve Rap müzisyenidir. 31 Aralık 1976 tarihinde doğmuştur ancak resmi kayıt 1 Ocak 1977 şeklindedir. Servet Özçalkan ve Danyal Özçalkan’ın oğlu olan Ceza, küçük yaşlarından itibaren müziğe karşı ilgi duymuş ve bu ilgi alanını aktifleştirmiştir. Ceza ismi ünlü müzisyenin lakabıdır ve bu lakap ona atışmalarından dolayı kalmıştır. Atışmalarında rakipler ve seyirciler kendisi için ‘’cezamız geldi’’ ifadesini kullanmışlardır ve ünlü müzisyenin lakabı bu şekilde ortaya çıkmıştır.

Ceza’nın Hayatı

Ceza, eğitimini tamamlamış ve elektrik teknisyeni olarak iş yaşantısına atılmıştır. Bir yandan da rap yaşantısına devam etmeye çalışmıştır. Ancak her ikisinin aynı anda gitmediğini gören Ceza elektrik teknisyenliğinden istifa ederek yolunu tamamen Rap müziğinin ışığında çizmiştir. Ceza evlidir ve eşi de kendisi gibi rap müzisyeni olan Elif Özçalkan (Roka) ile evlidir.

Ceza’nın Kariyeri

Ceza 1995-96 yıllarında grup Uslanmaz Çocuklar Senfonisi’ni (U.C.S) kurmuştur. Daha sonrasında grup kapanmış ve Ceza konserler vermeye devam etmiştir. 1998 senesinde Dr. Fuchs ile beraber ‘’Nefret’’ isimli grubu kurmuştur. 2000 senesinde Nefret grubu Hammer Müzik ile anlaşmıştır ve ‘’Meclis-i Ala İstanbul’’ adlı albüm hem Avrupa’da hem de Türkiye’de piyasaya sürülmüştür. 2001 senesindeyse ‘’Anahtar’’ isimli albümü çıkarmıştır ve bu albüm Ceza’nın kariyeri için oldukça önemli bir dönüm noktası olmuştur. Albümle aynı isimde olan parçaya klip çekilmiştir ve bu zaman zarfında pek çok sayıda konser verilmiştir.

Kariyerinin Yükselişi

Ceza’nın en iyi çıkış yaptığı zaman denildiğinde akla 2004 senesi gelir. Bu yıl içerisinde Ceza rock müzik organizasyonları içerisinde en büyüklerden biri olan RockIstanbul’da sahne almıştır. Ayrıca popüler müzikte var olan önemli isimlere de rop vokalleriyle eşlik etmeye başlamıştır. Burcu Güneş’in ‘’Sahilden’’ isimli şarkısına, Candan Erçetin’in ‘’Şehir’’ isimli şarkısına ve Sezen Aksu’nun “Şinanay” şarkısına eşlik etmiştir. Müzik kariyerine oldukça başarılı bir yol izleyen eza oyunculuk alanında da kendisini göstermiş ve ‘’Kebab Connection’’ filminde ve ‘’İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek’’ isimli belgeselde rol almıştır. 2013 senesinde oldukça sevilen ‘’Leyla ile Mecnun’’ isimli dizide de oldukça beğenilen bir performans sergilemiştir.

Ceza’nın Yükselişi Devam Ediyor

 Ceza 2002 senesinde ‘’Med- Cezir’’, 2004 senesinde ‘’Rapstar’’, 2006 yılında ‘’Feyz Al’’ ve ‘’Yerli Plaka’’, 2007 yılında ‘’Evin Delisi’’ isimli solo albümlerini piyasaya çıkarmıştır. 2008 senesinde oldukça popüler olan ‘’Adanalı’’ dizisinde de Ceza’nın ‘’Yerli Plaka’’ albümünden pek çok şarkı yer almıştır. Ceza’nın 2015 senesinde son albümü olan ‘’Susupus’’ piyasaya çıkmıştır. Ayrıca ünlü müzisyen 2019 senesinde tekli çalışması ‘’Beatcoin’’ ile sevenlerinin hayranlığını bir kez daha kazanmıştır.

Aldığı Ödüller

Ünlü şarkıcı ve müzisyen Ceza pek çok alanda oldukça başarılı işler ortaya çıkarmıştır. Özellikle müzik alanında oldukça önemli ödülleri almaya hak kazanmıştır. 2007 senesinde MTV Avrupa Müzik Ödülleri kategorisinde “En İyi Türk Sanatçı” ödülünü alan Ceza 2008 senesinde Türkiye Fair Play Ödül kapsamında “İletişim Şeref Diploması” kazanmıştır. 2016 senesinde 13. Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri kategorisinde ‘’Suspus’’ şarkısıyla “En İyi Şarkı” ödülü alan Ceza aynı yılın ödül töreninde “En İyi Rap Sanatçısı” ödülünü alarak, iki ödül birden alma başarısı elde etmiştir.  

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.