Beyin Sinyalleri ile Konuşmak Artık Daha Yakın

Bilim adamları düşünceleri okuyarak konuşmaya döken bir yapay zekâ üreterek yeni bir çalışmaya imza attı. San Francisco’da bir ekip tarafından yapılan çalışma sayesinde deneklerin beyninden alınan bir sinyal ile düşünceler okunarak konuşmaya döküldü. Bilim adamları düşünceleri konuşmaya dökebilmek için kasların dürtüsünden faydalandığını açıkladı. 

Böylece beyin sinyalleri ile konuşabilmek artık çok daha kolay gale geliyor. Bunun için yapılan çalışmalar çok uzun sürdüyse de sonunda başarılı oldular. 

Gönüllüler Sayesinde Çalışma Başarılı Hale Geldi

Bilim adamları bu çalışmayı yürütürken 5 adet gönüllü seçti. Bu gönüllüler normal bir şekilde konuşabiliyordu. Bilim adamları bu gönüllü kişilerin beynine elektrotlar yerleştirdi. Bilim adamlarının gösterdiği cümleleri okuyan gönüllülerin gösterdiği mimikleri ve kas çalışma sistemlerini bilim adamları kayıt altına aldı. 

İkinci etapta ise konuşmalar ve kas hareketleri beyin sinyalleri konuşmaya çevrildi. Dakikada 150 kelime ile %70 doğruluk payı ispatlandı. Gören herkes bu duruma çok şaşırdı. Zamanla kelime sayısının artacağı belirlendi. 

Beyin Ameliyatı Geçirenler Denek Oldu

Yapay zekâ çalışması yürütülürken sık sık beyin ameliyatı olan kişiler özellikle epilepsi hastaları denek olarak kullanıldı. Ameliyat esnasında kişilere bazı sesler dinletildi ve uyandıktan sonra kişiler bu sesleri hatırlıyor vaziyetteydi. Ses verilme esnasında hastaların beyin dalgaları kayıt altına alındı ve bu kayıtlar yapay zekâya yüklendi. 

Bu verilerin kaydedilmesi sonucu hastalara mikrofondan 0’dan 9’a kadar sayılar sayıldı ve hoparlör sayesinde bu sayılar dinletildi ve yine aynı şekilde kayıt altına alınarak yapay zekâya yüklendi. Böylece bir birey gibi konuşmaları düzgün telaffuz eden yapay zekâ sayesinde birçok kişi rahatça iletişim kurabiliyor. Geliştikçe daha fazla kitleye ulaşacağı söyleniyor. 

Anlaşılır Kelimeler ile Telaffuz Ediyor

Yapılan beyin sinyalleri ile konuşma çalışması konuşulan kelimeleri gayet iyi algılayarak telaffuz ediyor. İlerleyen zamanlarda konuşma güçlüğü çeken bireyler bu çalışma sayesinde rahat bir şekilde iletişim kurabilecekler. İnsan beyninde bulunan muhbir sinyaller sayesinde insanlar aklından gelen düşünceleri konuşmaya dökebiliyor. Aynı zamanda başka birisinin konuştuğu kelimeleri dinlerken de muhbir sinyaller devreye giriyor ve algılama gerçekleşiyor. 

Bu muhbir sinyallerden esinlenerek böyle bir çalışma yapan bilim adamları sayesinde pek çok kişi karşısındaki kişi ile rahat iletişim kurabilecek. Bilim adamları bu çalışmayı yapay zekâ ile hallediyordu ve bu yapay zekaya ‘’Vooconer’’ adını vermişler. Vooconer yapay zekâ insan sesiyle eğitildikten sonra konuşmaları telaffuz edebiliyor.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.