Bebek Sağlığı İçin Biberon

Bebeklerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak tasarlanan bebek ürünleri sağlığa zararlı olmayan materyaller kullanılarak üretiliyor. Bebek ürünleri arasında en çok ihtiyaç duyulan şey ise bebek biberonu oluyor. Bu yüzden anneler de bu konuda çok titiz davranarak bebek sağlığı için biberon araştırması yapıyorlar. Biberon alınırken dikkat edilmesi gereken 3 özellik vardır ve bunlar şekli ve boyutu, üretilirken kullanılan materyaller ve emziğinin yapısıdır.

Biberonlarda Ne Malzeme Daha Sağlıklı?

Bebek sağlığı için biberon alınırken hangi materyalin daha sağlıklı bilinmeli ve o materyalden üretilen biberonlar tercih edilmelidir. Biberonlar üretilirken temelde 2 farklı malzeme kullanılır. Bunlar cam ve plastiktir. Doğal cam malzemesi bebeğin sağlığını tehdit etmez ve gönül rahatlığıyla alınabilir. Fakat herhangi bir sorun yaşanmaması için ısıya dayanıklı biberonların kullanılması gerekir.

Bunlar saf borosilikattan elde edilirler ve içeriğinde ağır metal veya BPA bulunmaz. Plastik biberon tercih edilecek ise polipropilen malzemesinden üretilen biberon modelleri tercih edilmelidir. Bunların sağlığa zararı yoktur ve dayanıklı olduklarından uzun süre kullanılabilir.

Biberon Emziğinin Sağlıklı Olması

Biberonun sağlıklı olmasındaki bir diğer şart da emziğin yapısıdır. Biberon emzikleri silikon veya kauçuk malzemelerinden üretilir. Bu iki malzeme de bebek sağlığı için uygundur ve dayanıklıdır. Ancak son zamanlarda silikonlu biberon emzikleri daha çok tercih ediliyor. Biberon emziğinin şekli de kullanılan malzeme kadar önemlidir.

Yuvarlak uçlu olan emzikler ve damaklı emzikler olmak üzere iki çeşidi vardır ve ikisi de kullanılabilir. Damaklı olan biberonların emzikleri hava alarak bebeklerde kolik oluşumunun da önüne geçer. Yine farklı olarak gaz yapmayan biberonlar da vardır. Gaz sorunu yaşayan bebekler için de bunlar tercih edilebilir. Biberon emziğinin akışkanlık seviyesi de bebeğin doyması açısından oldukça önemlidir. Bebeğin yaşına göre biberon emziklerinin üzerinde delikler vardır ve emziklerin çapları farklılık gösterir.

Bebeklere Göre Biberonlar

Bebek sağlığı için biberon seçerken bebeğin kaç aylık olduğu da son derece önemlidir. Emziğin ölçüsü ve kaç delik olduğu bebeğin yaşına göre seçilir.  İlk kez biberon kullanacak bebeklerde tek delikli biberonlar tercih edilirken 3 aylık bebeklerde orta akışlı biberonlar tercih ediliyor. Bebeklere göre emziklere bakıldığında 6 aya kadar olan bebeklerde 1 numaralı, 6-18 aylık dönemdeki bebekler için 2 numaralı, 18 aylıktan büyük bebeklerde ise 3 numaralı biberon emziğinin kullanılması önerilir.

Numarası olduğu kadar emziğin esnekliği de önemlidir. Hava boşluğunun esneklikle dengeli olması beslenmenin yeteri kadar olmasını sağlar. Ayrıca biberon emziğinin anne memesini andırması sebebiyle doğal olması önemlidir. Bebeklerin biberon emziğine alışması ancak bu şekilde olabilir. Emme refleksinin biberon sayesinde gelişmesiyle anne sütü dışında ek gıdaya ihtiyaç duyan bebeklerde de biberonlar seçilirken ortadontik emzik ucuna sahip olan biberonlar tercih edilmelidir.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.