Bahçe Nanesinin Faydaları

Hippokrates tarafından afrodizyak olarak nitelendirilen ve tedavi gücüne önemli yer verilen bahçe nanesi, yüzyıllar boyunca pek çok hekim tarafından tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır. Pek çok nane çeşidi arasında en meşhuru olan bahçe nanesi, canlandırıcı ve rahatlatıcı özelliklere sahiptir. Yunanlılar ile Romalılar döneminde mideyi rahatlatmak için kullanılmış olan bahçe nanesi, Orta Çağ döneminde ise dişleri beyazlatmak ve nefesi ferahlatmak amacıyla kullanılmıştır. Bahçe nanesi birçok hekim tarafından sarılık, doğum kontrolü, mide sulandırıcı, kulak çınlaması, baş ağrısı, kusma, üşütme, sindirim bozuklukları, karaciğer tıkanıklığı ve akciğer kanaması gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bahçe nanesinin tıbbi özellikleri arasında ise sancı kesici, safra artırıcı, kramp çözücü, iltihaplanma önleyici, antiseptik, yatıştırıcı ve salgı hücrelerini uyarıcı olması yer almaktadır.

 

Baş Ağrısı İçin Bahçe Nanesi

Baş ağrılarını gidermeye yardımcı olan bahçe nanesi, bu özelliğini sağlayabilmesi için iki farklı şekilde kullanılmaktadır. Nabzın olduğu bölgeler, bahçe nanesi ya da yağı ile ovalanır ise gerginlik rahatlayacak ve baş ağrısı geçecektir. Ayrıca bahçe nanesini koklamak da göğüste bulunan ağırlığı azaltarak, rahatlama sağlamaktadır.

 

Tahriş Olan Cilt İçin Bahçe Nanesi

Bahçe nanesi sahip olduğu rahatlatıcı özelliği sayesinde böcek ısırıkları, zararlı bitkilerden kaynaklanan tahrişler ile yanmaları rahatlatmaktadır. Ancak tahriş olan cilt için bahçe nanesi kullanımında cilde düzgün bir şekilde yaymaya dikkat edilmelidir. Şayet cilde düzgün bir şekilde yayılmaz ise cildi tahriş edebilir.

 

Sindirim Sistemi İçin Bahçe Nanesi

Mide sorunlarını gidermeye ve rahatlatmaya yardımcı olan bahçe nanesi, gaz giderici ve gaz sancılarını rahatlatıcı etkilere de sahiptir. Bahçe nanesi bu özelliği sayesinde mide bulantısı, kolit, gaz sorunları, karın şişkinliği ve sindirim problemleri gibi sorunların çözümü ile tedavisinde oldukça etkilidir. Hassas bağırsak sendromu hastalığının etkilerini de azaltabilen bahçe nanesi, sindirim siteminde bulunan kasları gevşeterek, mide problemlerini rahatlatmaya da yardımcı olmaktadır.

 

Bahçe Nanesi Nasıl Kullanılır?

Romatizma ağrılarından kurtulmak için taze bahçe nanesi yaprakları ezilerek, ağrıyan yere bağlanmalıdır. Böcek ısırığı ile böcek sokması durumlarında da yine taze nane yaprakları ezilerek, ısırılan bölgeye bağlanmalıdır. Çok sigara içmeye bağlı olarak ya da çok sigara içilen yerlerde bulunmaya bağlı olarak gırtlakta oluşan yanmalar ile gıcıklanmalar için ise nane çayı ile gargara yapılmalıdır. Boğmaca rahatsızlığında ise bahçe nanesinden hazırlanan çayı günde bir ya da iki fincan olacak şekilde sıcak olarak tüketmek, kişiyi rahatlatır ve öksürüğü de yumuşatmaktadır. Soğuk algınlık durumlarında ise bir ile üç damla arası bahçe nanesi yağını, bir su bardağı süte karıştırarak içilmesi durumunda soğuk algınlığına karşı fayda sağlamaktadır. Deri döküntüsü gibi problemlerde bahçe nanesi yağı ve rezene yağı, eşit miktarlarda karıştırılarak, kaşıntılı bölgelere sürülmelidir. Ayrıca ayakların yorgun olduğu durumlarda ayaklar on beş dakika kadar sıcak bahçe nanesi banyosunda dinlendirilerek, rahatlama sağlanabilir.

 

Ağız Kokusuna Karşı Bahçe Nanesi

Bahçe nanesi, sahip olduğu antimikrobal ve antibakteriyel özellikleri sayesinde kötü kokulu nefesi temizlemekte ve bakteriler sebebi ile ortaya çıkan diş eti sorunlarını da azaltmaya yardımcı olmaktadır.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.