Alibaba’nın Yeni Geliştirdiği Yapay Zeka Çipi

Electrical circuit with various components interfaced with a brain

Uzun zamandan beri yapay zeka çipi üzerine çalışma yaptığı bilinen Alibaba, geçtiğimiz haftalarda yeni çipini resmen tanıttı. Alibaba’nın yeni geliştirdiği yapay zeka çipi Hanguang 800 olarak adlandırıldı.

Alibaba Yapay Zeka Çipinin Özellikleri Neler?

Şirket tarafından yapılan tanıtımlarda mevcut çipin özelliklerine ciddi bir vurgu yapılırken bir e ticaret şirketi olarak Alibaba tarafından böylesine bir geliştirmenin yapılmış olması da yine oldukça dikkat çekti.

Tanıtımlarda paylaşılan bilgilere göre mevcut çip kendi kendine öğrenme sistemine ve bu öğrendikleri üzerinden çıkarım yapma yeteneğine sahip. Kendini geliştirmek adına pek çok farklı özelliğe sahip olan çip, böylece mevcut programlama sonucunda çok ciddi geliştirmeler yaşayabilecek.

Çipte Üstün Enerji Verimliliği

Şirketin üzerinde önemle durduğu bir diğer nokta ise enerji verimliliği. Öyle ki mevcut yapay zeka özelliği ile enerji verimliliğini de üst seviyeye çıkaracak olan çip, mevcut donanımların onda biri kadarlık bir enerjiyle çalışılabilecek. Şirketin ürünü geliştirilmesindeki en önemli hedeflerden bir tanesi kuşkusuz yoğun operasyon sürecinin çok daha kolay bir şekilde sürdürülebilmesi.

Çip sayesinde ürün aramak otomatik olarak çeviri yapmak ve kişisel öneriler sunmak çok daha kolay ve kısa süre içerisinde gerçekleştirebiliyor. Bu da şirketin iş yükünü hafifleteceği için çipin geliştirilmesi ve başarılı bir şekilde kullanılması da büyük bir önem taşıyor.

ALibaba Karlılığını Arttırıyor

2018 yılında 1.13 milyon dolarlık kar oranı ile kapatan şirket bu tip Ar-Ge çalışmalarına da önem vererek karlılığını ve sektördeki etkinliğini daha fazla arttırmayı hedefliyor. Mevcut çip ise bu durumun en önemli örneklerinden bir tanesi.

Teknoloji alanında elde ettiği başarılar sonucunda Intel gibi sektör devlerinin dahi dikkatini çeken AliBaba kendi yapay zeka sistemi ile aynı zamanda diğer pek çok şirket için örnek teşkil ediyor. Alibaba tarafından geliştirilen bu çiplerin farklı cihazlarda ve teknolojilerde de kullanılabilmesi söz konusu.

Yeni İş Ortaklıkları Gelebilir

Sağladığı avantajlar göz önünde bulundurulduğunda, farklı iş ortaklıklarına da açık olduğu net bir şekilde görülebiliyor. Tanıtımlarda bu tip detaylar hakkında bilgiler paylaşılmamış olsa da Alibaba’nın bir ticari işletme olduğu göz önünde bulundurulduğunda, çipin satışı ya da farklı iş ortaklıkları ile farklı projelerde kullanılması söz konusu.

Alibaba çeşitli bulut sistemleri için proje geliştirdiğini ve bu alanda da yer alacağını duyurmuştu. Bu bakımdan yeni çip ve destekler ile birlikte Ali Baba’nın teknoloji alanında çok daha etkin ve öncü olabileceğini söylemek mümkün.

CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.