Akdeniz’de En Çok Mavi Bayrak Sahibi Ülkeler

Blue Flag olarak bilinen Mavi Bayrak, sahillerin temizliğinin belirtisi olarak değerlendiriliyor. Deniz suyunun niteliği ve plaj kalitesine göre verilen bayraklar, Blue Flag adlı kuruluş aracılığıyla veriliyor. Turizm değerleri ve kriterleri açısından bir ürün etiketi olarak nitelendirilen mavi bayrak, turistik değerin artmasına olanak sağlıyor.

Hem sahilin hem ülke turizminin değerini, prestijini artıran blue flag, Akdeniz ülkelerinde yüzlerce plaja verildi. Türkiye’de 500’e yakın kumsal mavi bayraklıdır.

Mavi Bayrak Zengini Akdeniz Ülkeleri

Akdeniz’e en çok sahili olan ülkelerden biri olarak İspanya, şahane plajlarıyla ilk sırada yer alıyor. 578 mavi bayraklı plajı bulunan Akdeniz ülkesi, Dünya’nın en iyisi seçilen Barcelona sahilleriyle bayraklarını pekiştiriyor. Tertemiz kumsalları ve yüksek kalitesi deniz suyuyla İspanya, mavi bayrak zengini ülkedir.

Blue Flag koleksiyonunda en iyilerden olan Türkiye, 436 mavi bayrağıyla ikinci sırada yer alıyor. Ancak 2017 verileri sonrasında mavi bayrak alan sahiller düşünüldüğünde bu sayının 500’e yakın olduğu tahmin ediliyor. Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nde şahane kıyılar, muhteşem koylar ve plajlarıyla Dünya turizminin önemli bir noktasında olan Türkiye, mavi bayrak zengini ülkeler arasındadır.

Üçüncü sırada yer alan ülke ise Yunanistan olarak belirlenmiştir. 395 mavi bayraklı plajıyla, en temiz sahile sahip olan Akdeniz ülkeleri arasında bulunan Yunanistan, turizm potansiyeli yüksek ülkeler arasındadır. Kıyıları ve adalarıyla şahane tatil keyfi sunan ülke, ilk üçte yer alan mavi bayrak zengini ülkelerden biridir.

Mavi Bayraklı Akdeniz Sahilleri

Temiz deniz, temiz sahile sahip olan Akdeniz ülkeleri arasında Fransa, 4. Sırada yer alıyor. Kuruluşun Fransa’ya verdiği mavi bayrak sayısı ile 394. Yunanistan ile tek plaj farkı olan ülke, Akdeniz keyfinin sürdürülebileceği ülkeler arsında yer alıyor.

Turizmin en popüler ülkelerinde olan İtalya, mavi bayrak listesinde yer alıyor. Toplamda 342 blue flag sahibi kumsalı bulunan ülke, daha çok kültür ve tarih turizmiyle ön plandadır.

Hırvatistan, 99 mavi bayrağı ile en temiz plaja sahip olan Akdeniz ülkeleri arasında yer aldı. Avrupa ülkesi Hırvatistan, ışıltılı denizleri ve cazip turizm noktalarıyla Türk turistlerin de tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor.

Karadağ, mavi bayraklandırılan Akdeniz ülkeleri arasında 18 plajıyla yer alıyor. Avrupa’nın küçük ve sevimli ülkelerinden olan Karadağ, turizme elverişli alanları, doğal güzellikleri ve tertemiz kumsallarıyla 18 farklı blue flag seçkisi sunuyor. Akdeniz’in tadını keyifle çıkarabileceğiniz ülkelerden dilediğinizi seçebilir, tatile hemen çıkabilirsiniz.

Önceki İçerikBulaşık Deterjanı
Sonraki İçerikAnneler Gününe Dikkat
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.