2020 Futbol Ligleri Ne Zaman Devam Edecek?

Futbol 11’er kişi tarafından küresel bir top ile oynanan bir spor türüdür. Futbol oynanırken amaç rakip takım kalesine gol atmaktır. Futbolun tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. 1904 yılında FİFA ( Uluslar Arası Futbol Federasyonları Birliği ) kurulduktan sonra profesyonel olan bir spor haline gelmiştir. Fifa’nın 2007 yılında sunduğu rapora göre günümüzde 200 milyona yakın futbolcu bulunmaktadır. Günümüz futbolunda futbol takımları ülke içerisinde kademelere ayrılmışlardır. Türkiye’de en üst düzey lig olan Süper Lig bulunmaktadır.

18 takımdan oluşan 34 haftalık maraton düzenlenir. 1.olan takım şampiyon olurken en az puan toplayan 3 takım bir alt lige düşmektedir. Alt lig ise PTT 1.Lig olarak adlandırılmaktadır. Yine 18 takımdan oluşup 34 haftalık lig maratonun ardından 1. ve 2.sıradaki takımlar üst lige çıkarken 3.4.5 ve 6. sıradaki takımlar play off sistemi sonucu yapılan finalin ardından kazanan takım üst lige çıkmaya hak kazanır. Sırasıyla 2. lig Beyaz ve Kırmızı Grup 3.Lig Kategorileri, Bölgesel Lig, Süper Amatör,1.Amatör ve en alt lig olan 2.Amatör Ligi bulunur.

Futbolun Dünyada Oynanamaması

Dünyada şuan yaşanan Covid-19 ( Korona virüs ) salgını nedeniyle birçok spor organizasyonu gibi futbol da hemen hemen bütün dünyada durduruldu. Yalnızca bazı ligler halen devam etmektedir. Beyaz Rusya’nın üst düzey ligi olan Belarus Premier Ligi 19 Mart tarihinde normal zamanında başladı. Bu Avrupa’da devam eden tek lig olarak göze çarpmaktadır. İlk olarak salgının yoğun olduğu İtalya ve İspanya’nın ardından Fransa, Almanya ve futbolun kalbi İngiltere’de de liglere ara verildi.

Avrupa’da pandeminin artması sonucu son olarak Türkiye’de de liglere ara verildi. UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi, 2020 Avrupa Şampiyonası gibi organizasyonlarda ertelendi. Futbolcular evlerinde bireysel olarak çalışmalarına devam etmektedir. Belarus Premier Ligi, Nikaragua Ligi ve Tacikistan Süper Ligi şuanda devam etmekte olan liglerdir. Almanya’da bazı kulüpler Covid-19 tedbirinde takım olarak çalışmalara başladı.

Liglerin Başlama Durumları

Bütün dünyanın özlem duyduğu futbolun tekrar başlanabilmesi için salgının kontrol altına alınması beklenmektedir. Ülke federasyonları liglerin ne zaman başlayacağı ile ilgili görüşmeler hala gerçekleşmektedir. UEFA Başkanı Alexander Ceferin yaptığı son açıklamada salgın nedeniyle liglere verilen aranın, salgının ortadan kalkmasıyla liglerin kaldığı yerden devam etmesi yönünde olduğunu belirtti.

İngiltere Futbol Ligi ( EFL ) ve Profesyonel Futbolcular Derneği ( PFA ) ile yapılan toplantı sonrası verilen ortak karar liglerin 30 Nisan’a kadar başlayamayacağına karar verildi. Güvenli ve şartlar uygun olduğu takdirde devam edileceği açıklandı. Almanya’da 2 Nisan’a kadar ertelenmişti ancak salgının devam etmesi sonucu 30 Nisan’a kadar ertelenmiştir. Korona virüs salgının etkili olduğu ülkelerden İspanya’da ise süresiz bir şekilde ertelenmiştir. Şartların oluşması durumunda yaz aylarında seyircisiz bir şekilde liglerin tamamlanabileceği belirtiliyor.

En Çok Etkilenen Ülke

Salgının en yoğun yaşandığı İtalya’da ise hayat tamamen durmuş vaziyette. Liglerin ne kadar sürede başlayacağı belli değil ancak uzun süre başlayamayacak görünüyor. Fransa’da ise ligler süresiz bir şekilde ertelendi ve salgının ortadan kalkması bekleniyor. Belçika’da ligin oynanmayıp son haliyle tescil edilmesi yönünde bir fikir var. Bu sonuçla Club Brugge ligi şampiyon olarak tamamlayacak. Hollanda’da 18 kulübün 15’i ligin kalan maçlarının oynanmayıp şampiyon olmadan tescil edilmesi yönünde. Türkiye’de ise ligler 19 Mayıs’a kadar ertelendi. Tüm ülkelerde çeşitli senaryolar hâkim ancak net bir şekilde liglerin ne zaman başlayacağı net olarak bilinmemektedir.

Önceki İçerikLongines Saat
Sonraki İçerik2020 Vizyona Girecek Filmler
PAYLAŞ
CEVAP VER
Lütfen yazınızı giriniz.
Lütfen adınızı buraya giriniz.